Partia Laburiste në Britaninë e Madhe ka pezulluar kandidatin e saj të dytë parlamentar për shkak të komenteve anti-izraelite

Partia Laburiste në Britaninë e Madhe ka pezulluar kandidatin e saj të dytë parlamentar për shkak të komenteve anti-izraelite

Partia Laburiste në Britaninë e Madhe ka pezulluar kandidatin e saj të dytë parlamentar për shkak të komenteve anti-izraelite, duke u futur në një tjetër polemikë, transmeton Anadolu. Sipas mediave lokale, Graham Jones, kandidati i Hyndburn, u pezullua në më pak se 24 orë pasi partia pezulloi Azhar Ali, kandidatin e saj për zgjedhjet e parakohshme në Rochdale që do të mbahen më vonë gjatë këtij muaji, zbuluan burimet e partisë të martën. Pasojat e rrjedhjes së informacioneve të një takimi privat të aktivistëve të partisë në Lancashire vitin e kaluar, në të cilin Jones dhe Ali bënë komente anti-izraelite, e kanë vendosur liderin e Partisë Laburiste, Keir Starmer në një pozitë të palakmueshme ndërsa ai përpiqet të përmbajë pasojat nga deklaratat e diskutueshme. Pavarësisht presionit dhe kritikave në rritje, Starmer mbrojti me vendosmëri vendimet e tij të martën. Mbrojtja e tij erdhi në vazhdën e 48 orëve kritike të karakterizuara nga mbështetja fillestare e Aliut e ndjekur nga një ndryshim dramatik teksa u shfaqën regjistrime të reja nga takimi në fjalë.

Kontrolloni gjithashtu

21 vjet nga masakra mizore e civilëve shqiptarë në Mejë të Gjakovës nga forcat policore e ushtarake serbe

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, kanë shkallë tejet të ulët të përfundimit me aktgjykime

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, vazhdojnë të kenë …