kek
Airport Adem Jashari
tv dielli
MIT
Fillimi / Lajmet / Pas reagimeve të diplomatëve ndërkombëtarë, hedhët poshtë ankesa e partive politike për rinumërim të votave
Pas reagimeve të diplomatëve ndërkombëtarë, hedhët poshtë ankesa e partive politike për rinumërim të votave

Pas reagimeve të diplomatëve ndërkombëtarë, hedhët poshtë ankesa e partive politike për rinumërim të votave

ZAP-i ka hedhur poshtë ankesën e LDK-së, të PDK-së dhe të koalicionit Nisma – AKR për rinumërim të votave. Ky vendim ka ardhur pak pas reagimeve të diplomatëve ndërkombëtarë në Kosovë, të cilët e kanë cilësuar të qartë rezultatin e publikuar tashmë nga KQZ-ja. Iniciativa e tri subjekteve politike, LDK-së, PDK-së dhe koalicionit Nisma – AKR – PD, për rinumërim të votave ka dështuar të jetësohet. Gjatë ditës së djeshme Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa i hodhi poshtë tri ankesat e këtyre subjekteve politike, të cilat pretendonin se një numër i votave të tyre është bartur te partitë e tjera. Vendimi i PZAP-it erdhi pak orë pas reagimit të disa shteteve të QUINT-it, të cilat thanë se rezultatet e dala nga zgjedhjet janë më se të qarta. Derisa LDK-ja, PDK-ka e Nisma – AKR – PD synuan që të çojnë deri te ndryshimi i rezultatit të publikuar nga KQZ-ja, diplomatët ndërkombëtarë në Kosovë bënë thirrje të respektohet vullneti i popullit dhe t’i nisin diskutimet për formimin sa më të shpejtë të qeverisë së re. Por pavarësisht faktit që LVV-ja, si partia e parë e dalë nga zgjedhjet, pati paralajmëruar takime me zyrtarët e LDK-së për të diskutuar për bashkëpunimin paszgjedhor, një gjë e tillë nuk ka ndodhur deri më tash.

Kontrolloni gjithashtu

Ambasada Amerikane e kundërshton fillimin e zbatimit të reciprocitetit, thotë se kjo masë do të krijojnë më shumë probleme

Ambasada amerikane, në Prishtinë, kundërshton ashpër vendimin e Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Prishtinë, ka reaguar pas vendosjes së reciprocitetit ...