Përkujtohet firmëtari i parë i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, Ismail Qemali në 100-vjetorin e vdekjes

Përkujtohet firmëtari i parë i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, Ismail Qemali në 100-vjetorin e vdekjes

Ismail Qemali ishte firmëtari i parë i Deklaratës së Pavarësisë dhe kryetari i këshillit të Ministrave të Qeverisë së Përkohshme të Shqipërisë. Dita e sotme shënon 100 vjetorin e ndarjes nga jeta të atit të Pavarësisë, Ismail Qemalit. Ismail Qemal bej Vlora Qemali ka qënë veprimtar i çështjes kombëtare dhe themelues i shtetit shqiptar. Ismail Qemali ishte firmëtari i parë i Deklaratës së Pavarësisë dhe kryetari i këshillit të ministrave të Qeverisë së Përkohshme të Shqipërisë. Homazhe për të janë zhvilluar tek shtatorja e tij në Tiranë. Nderime të shumta kanë ardhur edhe nga politikanë nga Kosova. Në 100-vjetorin e ndarjes nga jeta të Ismail Qemalit, kryetari i Shqipërisë.   Ilir Meta ka vendosur lule tek shtatorja e Ismail Qemalit në Tiranë. Për mediat e pranishme, ai u shpreh se: Ismail Qemali së bashku me shumë patriotë të tjerë realizuan pavarësinë e Shqipërisë. Është momenti që të përulemi para veprës së tij.

Kontrolloni gjithashtu

Fatmir Limaj

Fatmir Limaj: Marrëveshja mes kryeministrit, Kurti dhe kryetarit serb, Vuçiq, e ka dëmtuar në mënyrë të pariparueshme Kosovën

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka deklaruar se Marrëveshja e Ohrit, e arritur në …