Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Philip S. Kosnett: Të rifillojë sa më parë dialogu dhe të përfillet Marrëveshja e Uashingtonit mes Kosovës e Serbisë
Ambasadori Kosnett

Philip S. Kosnett: Të rifillojë sa më parë dialogu dhe të përfillet Marrëveshja e Uashingtonit mes Kosovës e Serbisë

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip S. Kosnett, në një intervistë për herë të parë pas zgjedhjeve parlamentare të 14 shkurtit ka folur edhe për temën e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për të cilin, Albin  Kurti thotë se është prioriteti i katërt i platformës së qeverisjes së tij. Kosnett, ka thënë se “bota nuk pret”, duke insistuar t’ i jepet prioritet dialogut me shtetin fqinj. Ai ka marrë për referencë diskursin për përshpejtimin e dialogut mes dy vendeve nga një qeverisje e kaluar amerikane. Kosnett  ka folur edhe për Mini-Shengenin, i cili është njëri ndër zotimet e Kosovës në Marrëveshjen e Uashingtonit. Ky propozim ka pasur shumë skeptikë. Për shumë gjëra për të cilat flasim në Kosovë duhet t’i shqyrtojmë përvojat anembanë botës, prandaj kur marrim parasysh diçka si e ashtuquajtura Marrëveshja për Mini-Shengen, e di që njerëzit në Kosovë janë skeptikë ndaj saj. Por qëndrimi ynë është se Kosova duhet ta ketë ekonominë e vet të integruar në rajon. Nëse nuk ju pëlqen ky apo ai propozim, Kosova nuk duhet vetëm që ta kthejë shpinën; uluni në tavolinë me fqinjët tuaj dhe vendosni si të ecni përpara sepse edhe fqinjët tuaj kanë nevojë që Kosova të jetë pjesë e ekonomisë rajonale po aq sa edhe ju keni nevojë për ta”, tha Kosnett.

Kontrolloni gjithashtu

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, njohja nga të gjitha shtetet e BE-së do të ishte në dobishme

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, njohja nga të gjitha shtetet e BE-së do të ishte në dobi të paqes

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i ...