Kryetari i Ukrainës, Vladimir Zelensky, shprehu besimin në fitore kundër forcave pushtuese ruse, në përvjetorin e parë të nisjes së pushtimit

Presidenti, Volodimir Zelenski, i ka bërë thirrje Perëndimit që t’i dërgojnë Ukraninës më shumë sisteme për mbrojtje ajrore

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski, i ka bërë thirrje Perëndimit që t’i dërgojnë vendit të tij më shumë sisteme për mbrojtje ajrore. Ai ka shtuar më tutje se posedimi i më shumë raketave nga ana e Ukrainës, do të shpëtonin më shumë jetë njerëzish në shtetin e tij. “Neve na duhet më shumë mbrojtje ajrore prej partnerëve tanë. Neve na duhet të forcojmë mbrojtjen ajrore ukrainase për të rritur mbrojtjen për njerëzit tanë prej terrorit rus. Më shumë sisteme për mbrojtje dhe më shumë raketa do të shpëtojnë jetë” ka theksuar presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski. Forca ajrore ukrainase ka thënë se Rusia i ka lëshuar 17 dronë iranianë Shahed përgjatë natës dhe tri raketa. Pesë persona kanë vdekur, përfshirë një fëmijë dyvjeçar, në qytetin e Odesës, derisa sulmet tjera në Harkiv, Herson dhe Zaporizhja, kanë vrarë edhe tre persona tjerë, kanë thënë zyrtarët ukrainas.

Kontrolloni gjithashtu

Ejup Maqedonci: Serbia me qasjen e saj hegjemoniste dhe agresive karshi Kosovës do të bëjë që tensionet të vazhdojnë

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedonci, dje pas bllokimit në kufi me Serbinë të …