KEK
Fillimi / Opinione / RKL: Kush më shumë se Vetëvendosja e ka dënuar, fyer e përçmuar praktikën e shitblerjes së votave të deputetëve?
Lëvizja Vetëvendosje

RKL: Kush më shumë se Vetëvendosja e ka dënuar, fyer e përçmuar praktikën e shitblerjes së votave të deputetëve?

Adem Hoxha dhe Fadil Gashi nga minoritetet, deputetja e AAK-së, Albena  Reshitaj dhe deputetja e PDK-së, Adelina Grainca, me shitjen e votave të tyre për favore, që së shpejti do të dalin sheshit, ia mundësuan Vetëvendosjes, zgjedhjen e Vjosa Osmanit, kryetare të Kosovës. Pa këto katër vota, nuk do të mund të ishte siguruar kuorumi i nevojshëm.

Kjo praktikë e shitblerjes së votave nuk po ndodh për herë të parë, por kush më shumë se Vetëvendosja e ka dënuar, denigruar, fyer e përçmuar një praktikë të tillë.  Andaj edhe do të diskutohet shumë gjatë ky veprim, i cili gjatë tërë afatit sa do të qëndrojë në krye të Shtetit, Vjosa Osmani, votat e  këtyre katër deputetëve   e deputeteve, do t i ketë rreth qafës si  një lak të cilin nuk e heq dot.

Realisht zonja Osmani është përfaqësuese e postit të Presidentit, përderisa përfaqëson vetëm vullnetin politik të një partie, ashtu sikur aktualisht është Ilir Meta në Shqipëri, i cili përfaqëson vullnetin e opozitës,  Lulëzim Bashës të PD-së dhe gruas së tij,  Monika Kryemadhi të partisë në zhdukje LSI.

Mbase, sikur kanë filluar të zhvlerësohen parimet  edhe shitblerja e votave, një ditë  do të zyrtarizohen  në  qeverisjen e ardhshme, sepse përderisa po jetojnë një rend shoqëror kapitalist, paraja, përfitimi janë vlerë mbi të gjitha vlerat. Edhe Vetëvendosja e majtë e djathtë në të njëjtën kohë ia din kimetin parasë, sepse krejt lufta 15-vjeçare politike është bërë për t iu qepur buxhetit të Shtetit, parasë..

O paraja myrdare,

që xhezdis porsi zagare,

që botën e bërë avare,

thoshte poeti i madh i realizmi kritik shqiptar, Hasan Zyko Kamberi para afër 200 viteve.

Me këtë rast, presidentja përfaqëson vullnetin e pozitës, por kur do të vijë koha që ajo duhet ta kërkojë edhe mbështetjen e opozitës, atëherë do të përballet me realitetin aspak të këndshëm. Në një rast të tillë, nuk i ndihmojnë votat e kontrabandës së politikës mafioze, as kryeqeveritari, as partia mëmë nga e cila ka lindur, është rritur dhe edukuar, as familja e farefisi.

Kontrolloni gjithashtu

Petrit Dibrani

Petrit Dibrani: Virusi Sars – Cov 2 dhe mbyllja e herepashershme me pasoja të rënda psikike!

Fjalë popullore; ajo ç’farë shihet dhe ndëgjohet, kallauz nuk don. Jo të gjithë qytetarët, mund ...