Robert Bosch: Ushtria e Kosovës nuk është njësi e UÇK-së që duhet çarmatosur, sikur mendon zonja Bërnabiq

Robert Bosch: Ushtria e Kosovës nuk është njësi e UÇK-së që duhet çarmatosur, sikur mendon zonja Bërnabiq

Ish-ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka reaguar ndaj deklaratës së Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg se transformimi i FSK-së në ushtri nuk është duke ndodhur në kohën e duhur dhe është në kundërshtim me perspektivën euro-atlantike. “Pajtohem plotësisht me mikun tim Serwer, i cili pyet pse nuk duhet të ketë ushtri një vend i pavarur? Ajo nuk është kundër askujt dhe është multi etnike, nëse Beogradi nuk do të bënte presion te serbët që të mos bashkohen me të. Dhe sigurisht jo një njësi e UÇK-së që duhet çarmatosur, sikur mendon, zonja  Bërnabiq, duke nxitur  luftë  nga ana juaj”, ka shkruar Bosch. Kundër qëndrimit të NATO-s është shprehur edhe eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …