KEK
Fillimi / Lajmet / Rreth 3.000 emigrantë janë shpëtuar në Ngushticën e Sicilisë
Rreth 3.000 emigrantë janë shpëtuar në Ngushticën e Sicilisë

Rreth 3.000 emigrantë janë shpëtuar në Ngushticën e Sicilisë

Rreth 3,000 emigrantë kanë shpëtuar në Ngushticën e Sicilisë, në 30 misione të ndara shpëtimi, bëri të ditur roja bregdetare e Italisë. Janë mbi 10,000 emigrantëve që kanë  shpërtuar  vetëm tri ditë, bën të ditur Radio-Evropa e Lirë Organizata Ndërkombëtare për Migrim vlerëson se rreth 105,000 migrantë kanë arritur në Itali këtë vit, shumica prej tyre duke lundruar nga Libia. Mbi 2,700 burra, gra dhe fëmijë kanë vdekur në të njëjtën periudhë, gjatë përpjekjeve për të bërë udhëtimin. Ata udhëtojnë me anije dhe gomone të rrezikshme. Kushtet e favorshme të motit thuhet se kanë inkurajuar migrantët këtë javë.

Kontrolloni gjithashtu

Enver Hoxhaj: Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti dhe ministrat e tij nuk kanë platformë qeverisje

Hoxhaj: Serbia ka vetëm një opsion përpara dhe ai është që ta pranojë Kosovën si shtet të pavarur

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se ...