MIT KS
Fillimi / Lajmet / Rukiqi: Pandemia nuk ka ndikuar vetëm në shëndet por edhe në ekonomi, dëmet janë të konsiderueshme
Rukiqi: Pandemia nuk ka ndikuar vetëm në shëndet por edhe në ekonomi, dëmet janë të konsiderueshme

Rukiqi: Pandemia nuk ka ndikuar vetëm në shëndet por edhe në ekonomi, dëmet janë të konsiderueshme

Nga nëntë deri në dhjetë milionë euro në ditë Kosova ka pasur humbje në sektorin e ekonomisë në kohën e pandemisë. Kështu tha Berat Rukiqi, kryetar i OEK-ut pas takimit që pati me kryetarin e vendit. “Sot patëm një vizitë të presidentit Thaçi. Ai është kujdesur për gjendjen e sektorit privat dhe kësaj here jemi në një situatë të pazakonshme. Pandemia nuk ka ndikuar vetëm në shëndet por edhe në ekonomi. Dëmet janë të konsiderueshme në ekonomi, mesatarisht dëmi është sjellë mes nëntë dhe dhjetë milionë euro në ditë. Ne i kemi dhënë idetë tona për pakon e ekonomisë. Kemi dhënë propozime dhe kemi kërkua që sa ma shpejtë të ketë një konsensus të politikës në mënyrë që të ketë rimëkëmbje ekonomike”, u shpreh ai.

Kontrolloni gjithashtu

Yuri Kim: Ndonëse të distancuar fizikisht, amerikanët dhe shqiptarët janë afër dhe të bashkuar si gjithmonë

Yuri Kim: Ndonëse të distancuar fizikisht, amerikanët dhe shqiptarët janë afër dhe të bashkuar si gjithmonë

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka thënë përmes një video-mesazhi në rrjetin social, ...