KEK
Fillimi / Lajmet / Rusia sot ka filluar programin e saj të vaksinimit kundër virusit korona në klinikat e Moskës
Shqiptarët e Kosovës Lindore po injorohen qëllimshëm nga shteti serb i cili nuk ka shpërndarë vaksina edhe për ta

Rusia sot ka filluar programin e saj të vaksinimit kundër virusit korona në klinikat e Moskës

Rusia sot ka filluar programin e saj të vaksinimit kundër virusit korona me klinikat në Moskë, që kanë hapur dyert më së pari për personat më të rrezikuar nga virusi.Vaksina ruse Sputnik V, e regjistruar në muajin gusht, po përdoret për këtë qëllim. Prodhuesit e saj thonë se është 95% efektive dhe nuk shkakton efekte të mëdha anësore, megjtihatë ajo ende po i nënshtrohen testimeve masive. Mijëra njerëz janë regjistruar tashmë për të marrë dozën e parë të vaksines ndërsa nuk është ende e qartë sesa të tilla mund të prodhojë Rusia në një kohë kur priten të realizohen vetëm dy milion doza të vaksinës deri në fund të vitit. Një shërbim i regjistrimit në internet lejon banorët e qytetit në profesionet e mësipërme të moshës 18-60 vjeç të rezervojnë takime falas në 70 qendra në mbarë qytetin. Çdo individi që do të marrë vaksinën do t’ i bëhet një injeksion i dytë, pas  21 ditësh.

Kontrolloni gjithashtu

Partitë opozitare vazhdojnë të kërkojnë zgjedhje të parakohshme në Kosovë

Demokracia në Veprim kërkon të hetohen dyshimet për falsifikim me vota të kandidatëve për deputetë

Organizata “Demokracia në Veprim” ( DnV) ka kërkuar që të hetohen dyshimet për falsifikim me ...