Ruzhdi Jashari

Ruzhdi Jashari: Qeveria Kurti ishte rrëzuar nga një komplot Grenel-Plan dhe përfituesi kryesor ishte Vuqiqi

Ju kujtohet, kur Kryeministri KURTI, u shkarkua dhe la karrikën dhe fuqishëm u kthy me ndihmën e popullit, sepse nuk i tradhtoi idealet. Qeveria Kurti ishte rrëzuar nga një komplot Grenel-Plan. Përfituesi kryesor ishte Vuqiqi, loja zhvillohej, prapa perdës, në emër të popullit, edhe në emër të AMERIKËS (amelika, amelika). Kosova ishte humbësja më e madhe. Orkestrës së përgaditur për këngën në vazhdim i duhej largimi i Kurtit, nga skena. Vëzhguesi ishte qytetari i të gjitha shtresave, emocionet pritëse ishin acaruese dhe revoltuese, që klasa politike vazaliste punonte, kundër interesit qytetarë të Kosovës, dhe vazhdimisht shikohej interesi i huaj. Por, protagonisti kryesor, z.Kurti, zbriti nga froni, e la karrikën, dhe qeveria shkoi në zgjedhje! Ndodhi edhe kjo, që në kohën e ushtrimit të detyrës së kryeministrit, si kryeministër në detyrë, z.Kurti, i vetmi kryetar partie, në rajon, që ishte i veshur akoma me pozitën institucionale, të thrras në mbështetje opinionin shqiptarë në Amerikë që ta voton z.Biden për kryetar të ShBA-ve. Kjo u kritikua ashpër nga opozita dhe shtypi shkurtpamës në Kosovë. Ky ishte një veprim sfidues për z.Kurti, por largpamës, në rreshtimet tona si kombë e Kosovë. Administrata Trump, humbi. Humbi edhe Greneli. Fitoi koncepti politik i z.Kurti. Tashmë z.KURTI është Kryeministër i Kosovë. Kosova është në rrugën e forcimit të saj, politik-diplomatik, ekonomik, të sigurisë dhe të ecjes ngadal me këmbë të veta, ku pa ndërprerë duhet të komunikon me miqët e vërtet dhe pa kompromis, ta godas krimin e korrupcionin! Ndonëse është kërkesë e shpejt që të kemi ligjin mbi lutracionin, por, vlerat e mirëfillta të bagazhit, kombëtar, profesional e shkencorë, të sistemuara mirë nëpër dikasterët e shtetit, me llogaridhëne, do e kthejnë besimin në klasën udhëheqëse në Kosovë. Ndërsa, Serbia e ka të qartë se administrata Biden i ka lënë vetëm dy rrugë, njohjen e Kosovës, ose izolimin nga ShBA.

Radhën e largimit nga karrika tash e ka Vuqiqi i Serbisë. Dorheqja, zgjedhjet ose dhuna e kaosi janë alternativat që e presin Vuqiqin, para stuhisë së vendosur diplomatike Baiden – Kurti! Duke qenë se Kosova, duhet të jetë dhe do të jet piemonti dhe flamurtarja e proceseve shtetëndërtuese, se si qeveriset me duar të pastra, në Gadishillin Ilirik, atëher, edhe rreziku në aspektin e sigurisë dhe cenimi i integritetit të vendit tonë do të evitohën në maksimum! NDËRSA Kosova në tryezën e bisedimeve me Serbinë, duhet të sillet e barabart, si Shteti me Shtet, dhe Strategjitë ruso- serbe, do të mbesin si peshku në zallë!

 

Kontrolloni gjithashtu

Vesel Bajrami: Të bëhemi bashkë për çlirimtarët!

Ta ngrisim zërin për padrejtësitë që po u bëhen krerëve të UCK-së në Hagë. Diaspora …