Airport Adem Jashari
MIT
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Sebastian Kurz: Austria do ta mbështesë çdo zgjidhje me të cilën pajtohen në dialog Kosova dhe Serbia

Sebastian Kurz: Austria do ta mbështesë çdo zgjidhje me të cilën pajtohen në dialog Kosova dhe Serbia

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, është cituar të ketë deklaruar se Austria do ta mbështesë çdo zgjidhje me të cilën pajtohen në dialog Serbia dhe Kosova, përfshirë edhe korrigjimin e kufijve. Ai duke folur për agjencinë serbe  “Tanjug” ka folur për ndikimin e Bashkimit Evropian në zgjidhjen e çështjes së Kosovës, emërimin e të dërguarit special amerikan për Ballkanin, rrugëtimin evropian të Serbisë dhe tema të tjera. “Qëndrimi ynë është i qartë, mbështesim çka do që palët merren vesh, edhe mundësinë e korrigjimit të kufijve, nëse në fund kjo parasheh një zgjidhje të përbashkët e cila mund të sjellë stabilitet. Caku duhet të jetë që të gjitha çështjet e hapura të zgjidhen me marrëveshje”, u shpreh ai, duke nënvizuar se është e rëndësishme që dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës të vazhdojë përsëri në mënyrë që të gjitha temat e hapura të zgjidhen në tavolinën e bisedimeve.

Kontrolloni gjithashtu

Jetullah Krasniqi

Po përballemi me akuza të një Alfred Hiçkoku të kohës moderne siç ishte Dik Marty”, thotë, Jetullah Krasniqi

Ish- ushtari i UÇK-së, Jatullah Krasniqi nga Prizreni, ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale. Dua ...