MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Lajmet / Myslimanët e mbetur në Mianmar, ( Birmani) përballen me rrezik serioz të gjenocidit
Myslimanët mbetur në Mianmar, ( Birmani) përballen me rrezik serioz të gjenocidit

Myslimanët e mbetur në Mianmar, ( Birmani) përballen me rrezik serioz të gjenocidit

Myslimanët mbetur në Mianmar, ( Birmani)  përballen me “rrezik serioz të gjenocidit”, thanë të hënën hetues të Kombeve të Bashkuara, duke paralajmëruar se riatdhesimi i qindra-mijëra të dëbuarve tashmë nga ushtria, mbetet “i pamundur”. Misioni faktmbledhës në Mianmar, i ngritur nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut, më herët i ka cilësuar operacionet e ushtrisë në këtë vend si “gjenocid” dhe ka bërë thirrje për përndjekjen e gjeneralëve kryesorë, përfshirë shefin e ushtrisë, Aung Hlaing. Më 2017, rreth 740,000 myslimanë, kanë ikur nga Mianmari drejt Bangladeshit, duke thënë se ushtria ua ka djegur fshatrat, i ka përdhunuar dhe i ka  torturuar. Në raportin e ri, ekipi i Kombeve të Bashkuara thotë se rreth 600,000 myslimanë  brenda rajonit Rakhine të Mianmarit mbeten në kushte “të mjerueshme”. Ata mbesin  në rrezik serioz të gjenocidit”, thanë hetuesit në raportin që do të prezantohet të martën në Gjenevë.

Kontrolloni gjithashtu

Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës, i zhdukur 24 vjet më parë, ndihet e zhgënjyer nga Qeveria Rama për mos zbardhjen e rastit

Familja e Remzi Hoxhës, i zhdukur në rrethana ende të paqarta  në një konferencë për ...