KEK
Fillimi / Lajmet / Serbët vendosin Car Llazarin në veri të Mitrovicës, institucionet nuk bëzajnë
Serbët vendosin Car Llazarin në veri të Mitrovicës, institucionet nuk bëzajnë

Serbët vendosin Car Llazarin në veri të Mitrovicës, institucionet nuk bëzajnë

Mbrëmë në pjesën veriore të Mitrovicës është vendosur pa kurrfarë problemi shtatorja e mbretit mesjetar serb, Car Llazar. Inaugurimi i saj pritet të bëhet nesër, me 28 qershor, ditë që në kalendarin festiv ortodoks të serbëve njihet si ‘Vidovdan’. Vendosja e kësaj përmendore, të gjatë afër 8 metra, është bërë në sheshin qendror të pjesës veriore të qytetit. Në ceremoninë e përurimit do të marrë pjesë edhe shefi i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq, vizitat e të cilit lejohen nga Qeveria e Kosovës edhe pse ai shkel çdo rregull protokollar. Vendosja e kësaj shtatore, dimensioni nacionalist i të cilës është i qartë, ka treguar edhe njëherë pafuqinë e institucioneve të Kosovës. Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ditë më parë kishte deklaruar se do të bënte shqyrtimin e ligjshmërisë së vendosjes së këtij monumenti, por serbët e veriut e vendosën pa pyetur njëri. Kjo përmendore do të jetë pjesë e një sheshi të ri, i dizajnuar asisoj që të ndajë përfundimisht qytetin e Mitrovicës. Edhe në rast se hiqet barrikada në Urën e Ibrit, lëvizja e lirë e qytetarëve do të jetë praktikisht e pamundur për shkak të sheshit të ri. Vendimi i Kuvendit Komunal të Mitrovicës veriore ishte kundërshtuar fuqishëm si nga asamblistët shqiptarë ashtu edhe nga ata boshnjakë, të cilët kanë thënë se vendosja e këtij monumenti është akt provokativ dhe në baza etnike.

Kontrolloni gjithashtu

Lukas Mandl: Ka forca që dëshirojnë ta ndajnë Evropën, këta "non-papers", janë disa prej tyre

Lukas Mandl: Ka forca që dëshirojnë ta ndajnë Evropën, këta “non-papers”, janë disa prej tyre

Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl ka folur për ‘non-papers’, në të cilin parashihet që veriu i ...