KEK
Fillimi / Lajmet / Shënohet 22-vjetori i Betejës së Jezercit në Zonën Operative të Neredimës
Shënohet 22-vjetori i Betejës së Jezercit në Zonën Operative të Neredimës

Shënohet 22-vjetori i Betejës së Jezercit në Zonën Operative të Neredimës

Sot shënohet 22-vjetori i Betejës së Jezercit, njëra ndër betejat më heroike të luftës së UÇK-së në Zonën Operative të Neredimës. 28 shtatori i vitit 1998, për luftën e UÇK-së shënon ditën e  zhvillimit të një beteje të përgjakshme në këtë zonë. Atë ditë  ishte angazhuar në mbrojtje të Zonës tërë efektivi ushtarak i përbërë prej rreth 400 luftëtarësh dhe i pajisur me armatim të lehtë, i cili  luftonte kundër një ushtrie me mijëra forca ushtarake e policore serbe dhe me armatim të rëndë të këmbësorisë dhe të artilerisë.

Në atë betejë të ashpër, në Pikën e Pestë mbrojtëse, kishte rënë heroikisht në fushën e nderit ushtari i UÇK-së,  Lulëzim Guta, si dhe bashkëluftëtarët e tij: Arsim Zeqiri dhe Sali Baliu në Pikën e Gjashtë, Gursel Sylejmani në Pikën e Tretë, Sejdi Sejdiu, Bashkim Vishi dhe Nazim Terziu në Pikën e Dytë, ndërsa, Bajram Sylejmani dhe Kemajl Hetemi në pikën e Parë.  Gjatë luftimeve ballë për ballë janë vrarë edhe shumë ushtarë e policë serbë, ndërsa kanë marrë plagë-lirie edhe shumë ushtarë të UÇK-së.

Kontrolloni gjithashtu

Në mëngjesin e sotëm janë takuar kryetari i vendit, Hashim Thaçi, lideri i PDK-së, Kadri Veseli dhe ai i AAK-së, Ramush Haradinaj

Në mëngjesin e sotëm janë takuar kryetari Thaçi, lideri i PDK-së, Kadri Veseli dhe ai i AAK-së, Ramush Haradinaj

Nga Partia Demokratike e Kosovës kanë dhënë detaje për takimin që ka pasur sot i ...