kek
MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Sherifi: Rezoluta për gjenocidin serb nuk është hapi i fundit, por hapi i parë për krimet që kanë ndodhur në Kosovë
Sherifi: Nisma iu është përmbajtur premtimit të dhënë në fushatën e kaluar zgjedhore duke i punësuar rreth 27 mijë të rinj

Sherifi: Rezoluta për gjenocidin serb nuk është hapi i fundit, por hapi i parë për krimet që kanë ndodhur në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentarë të Nismës, Bilall Sherifi ka prezantuar rezolutën që është përgatitur nga grupet parlamentare për gjenocidin serb në Kosovë. Ai ka thënë rezoluta nuk është hapi i fundit, por hapi i parë për krimet që kanë ndodhur në Kosovë. “Jam sot para jush që të prezantojë rezolutën që kemi përgatitur të gjitha grupet parlamentare, kemi bërë një punë të përbashkët në funksion të miratimit të një rezolute me qëllimin më të mirë  që t’i jepet fund pandeshkueshmeri. Ne e dimë qe rezoluta nuk është hapi i fundit, por është hapi i parë. I tërë ai krim që ka ndodh në Kosovë. Krimet e pretenduar që janë kryer nga UÇK-ja janë trajtuar nga 4 nivele. Në Serbi thanë se ajo do t’i gjykojë vetë krimet e kryera gjatë luftës në Kosovës. Pra përmes mohimit të krimeve të kryera ajo synon mosndëshkimin.”, ka thënë Sherifi. Ai po ashtu ka thënë se të gjithë ata që kanë kryer krime do të ndeshkohën. “Të gjithë ata  që thonë se kriminelet po vdesin dhe është vonë për tu ndëshkuar për krimet, po ju them se kriminelet do të përballën më drejtësinë. Krimet që janë kryer gjatë luftës edhe shteti Serbë do të mbajë përgjegjësi çoftë edhe pas 20 ose 30 viteve”, ka thënë Sherifi.

Kontrolloni gjithashtu

Ministri i Jashtëm çek, Tomas Petriqek thotë se nuk ka ndonjë arsye që Çekia ta tërheq njohjen e Kosovës

Ministri i Jashtëm çek, Tomas Petriqek thotë se nuk ka ndonjë arsye që Çekia ta tërheq njohjen e pavarësisë së Kosovës

Çështja e pavarësisë së Kosovës ka shkaktuar përçarje në skenën politike në Çeki. Mbrëmë, kryetari ...