Sot përkujtohet 28 vjetori i sulmit të parë ndaj familjes Jashari dhe rezistenca heroike e kësaj familje emblematike të kombit

Shumë shqiptarë nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe diaspora kanë vizituar Kompleksin Memorial në Prekaz

Për nder të 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit dhe ditëlindjes së komandantit legjendar Adem Jasharit, shumë shqiptarë nga Kosova dhe prej diasporës kanë vizituar kompleksin memorial në Prekaz. Numër i madh i qytetarëve kanë ardhur edhe nga  Shqipëria e Maqedonia, të cilët bashkë me familjet e tyre, vizituan çdo pjesë memoriale të Jasharajve. Sipas tyre, fëmijët duhet të dinë për luftën e lavdishme të UCK-së në krye me komandantin Adem Jashari, dhe për sakrificën e rezistencën që bëri kjo familje. Ani pse sot në Prekaz po shënohen temperatura mjaft të ulëta, moti i ftohtë nuk i pengoi ata që 28 Nëntorin ta festojnë në vendin që konsiderohet i lavdishëm për kombin shqiptar dhe për forcat demokratike përparimtare të botës.

Kontrolloni gjithashtu

Bajraktari: Për një periudhë tejet të gjatë kohore krimet e luftës kanë qenë kompetence e autoriteteve ndërkombëtare

Avokati Ardian Bajraktari ka vlerësuar se trajtimi i krimeve të luftës në përgjithësi dhe atyre …