Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO është e gatshme për përgjigje nëse Rusia zgjedh formën e konfrontimit me luftë të armatosur

Sekretarit të Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se NATO po përgatitet për variante të ndryshme të një agresioni të mundshëm të Rusisë. “Dojçe Vele”  njofton se ai ka deklaruar në një konferencë online të organizuar në Bruksel nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës se përqendrimi i trupave ruse në kufirin ukrainas dhe në Bjellorusi mund të pasohet nga një invazion. Ai ka deklaruar më tutje se Rusia vetëm në territorin e aleates së vet Bjellorusisë ka dërguar mijëra ushtarë të gatshëm për veprim si dhe aeroplanë e sisteme armatimi. “ Nga ana e NATO-s, ne jemi të gatshëm për dialog politik. Por, ne jemi të gatshëm edhe për një përgjigje nëse Rusia zgjedh të konfrontohet në formën e një konflikti të armatosur” është cituar të ketë deklaruar Sekretarit të Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, njofton “Dojçe Vele”.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …