Veton Surroi

Surroi: Kosova duhet ta ndihmojë Serbinë që të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian (!)

Publicisti, Veton Surroi, politikan i deplasuar i ish regjimit jugosllav, i cili po përpiqet të bëhet pjesë me ndikim e  dialogut me Serbinë, vetëm me kusht që të mos jetë pjesë e ekipit edhe kryetari Hashim Thaçi,  ka deklaruar  se nëse Bashkimi Evropian ka vullnet të ndihmojë Serbinë, edhe Kosova duhet që në çdo segment ta ndihmojë Serbinë. Sipas tij ky qenka edhe  interes strategjik i Kosovës që Serbia të jetë pjesë e Bashkimit Evropian,  të jetë anëtare e Bashkimit Evropian. Me këtë përpjekje për ta ndihmuar Serbinë, Surroi pretendon të zë një vend kyç në bisedime,  të cilat mendohet se do t i udhëheq një ekip i Qeverisë së Kosovës në përpjekje për t’ ia  marrë mandatin e bisedimeve kryetarit,  Hashim Thaçi.

 

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …