kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Tanja Fajon: Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për të lëvizur lirshëm, por nuk po lejon BE-ja
Tanja Fajon

Tanja Fajon: Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për të lëvizur lirshëm, por nuk po lejon BE-ja

Eurodeputetja dhe raportuesja për liberalizimin e vizave për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, ka ripërsëritur se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për të lëvizur lirshëm dhe se pret nga Komisioni Evropian që të jetë më i përkushtuar rreth kësaj çështje. Ajo  ka theksuar se është koha që BE-ja t’i përmbushë premtimet e veta, duke shtuar se pret shumë nga Komisioni Evropian dhe Presidenca Finlandeze sa i përket kësaj çështje. Siç e dimë, Kosovës iu dha drita e gjelbër për liberalizimin e vizave nga Parlamenti Evropian në muajin prill. Unë u kam bërë thirrje atyre ta kthejnë në agjendë çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën, sepse ajo i ka përmbushur të gjitha kushtet të cilat është pritur t’i plotësojë. Është e nevojshme që BE-ja ta mbajë premtimin e vet,  ka thënë Fajon.

Kontrolloni gjithashtu

Haxhiu:Ministria e Infrastrukturës dhe Ministria e Punëve të Jashtme nuk janë përgjigjur për zbatimin e ligjit

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu porositë LDK-së të mos barrikadohen pas kërkesës për postin e presidentit

Pas mbledhjes së kryesisë Lëvizjes Vetëvendosje, deputetja nga radhët e saj, Albulena Haxhiu ka porositur ...