Hashim Thaçi

Thaçi: Dialogu do të ngrihet në nivel të kryetarëve të shteteve

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se dialogu në mes Prishtinës dhe Beogradit do të ngrihet në nivel të kryetarëve të shteteve . Në një deklaratë për “Deutsche Welle” Thaçi ka thënë se fokusi i bisedimeve do të jetë në kontekstin më të gjerë politik për të arritur një marrëveshje që do të çonte në marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë, bashkëpunimit, normalizimit dhe pajtimit. Kjo deklaratë e Thaçit ka ardhur menjëherë pas mbajtjes së zgjedhjeve nacionale në vend, rezultati i të cilave ende nuk është përfundimtar.

 

Kontrolloni gjithashtu

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, njohja nga të gjitha shtetet e BE-së do të ishte në dobishme

Parlamenti Evropian: Besueshmëria e BE-së po dëmtohet nga mungesa e suksesit në dialogun ndërmjet Kosovës e Serbisë

Parlamenti Evropian në rezolutën  që e miratoi të enjten, konstaton se besueshmëria e Bashkimit Evropian …