MIT
kek
tv dielli
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Thaçi: Liria dhe pavarësia e Kosovës lidhet drejpërdrejtë edhe me kontributin e jashtëzakonshëm të Shqipërisë
Thaçi: Liria dhe pavarësia e Kosovës lidhet drejpërdrejtë edhe me kontributin e jashtëzakonshëm të Shqipërisë

Thaçi: Liria dhe pavarësia e Kosovës lidhet drejpërdrejtë edhe me kontributin e jashtëzakonshëm të Shqipërisë

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj është pritur në takim nga kryetari i vendit. Thaçi në një konferencë për media tha se liria dhe pavarësia e Kosovës lidhet drejtpërdrejtë edhe me kontributin e Shqipërisë, të cilin ai e quan të jashtëzakonshëm por edhe kërkojë koordinim të vazhdueshëm me Tiranën. Ndërkaq ministri Cakaj ripërsëriti se Shqipëria është e gatshme për hapjen e kufirit, teksa ritheksoi edhe marrëveshjet që duhet të arrihen mes dy vendeve. “Kosova dhe Shqipëria momentalisht kanë një kufi simbolik, dhe realisht nuk duhet të kenë kufi fare. Duhet të ketë një hapësirë të lirë për qarkullimin e kapitaleve dhe burimeve njerëzore”, tha mes tjerash ai.

Kontrolloni gjithashtu

Rasim Lajiq: Aplikimi i reciprocitet, të paralajmëruar nga Kosova, është më i keq sesa taksa prej 100 për qind

Ministri serb, Rasim Lajiq, duke folur për qarkullimin e mallrave, pas heqjes së taksës më ...