Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Thaçi: Masakra e Dubravës është shembulli më tipik se si shteti serb e zbatoi doktrinën e tokës së djegur në Kosovë
Thaçi: Masakra e Dubravës është shembulli më tipik se deri në çfarë niveli çnjerëzor shteti serb e zbatoi doktrinën e tokës së djegur në Kosovë

Thaçi: Masakra e Dubravës është shembulli më tipik se si shteti serb e zbatoi doktrinën e tokës së djegur në Kosovë

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi, ka përkujtuar masakrën e kryer në burgun e Dubravës, ku para 21 vjetësh forcat policore dhe ushtarake serbe vranë disa ditë me radhë të burgosurit shqiptarë duarlidhur. Sipas tij, kjo masakër është shembulli më tipik se deri në çfarë niveli çnjerëzor shteti serb i Millosheviqit zbatoi doktrinën e tokës së djegur në Kosovë, planin e spastrimit etnik, masakrat kudo nëpër Kosovë, dhunimet, vrasjen e fëmijëve dhe dëbimin e më shumë se gjysmës së popullatës shqiptare. “Edhe sot e kësaj dite ende nuk dolën para drejtësisë vendore ose ndërkombëtare autorët e krimeve”, theksuar ai.

Kontrolloni gjithashtu

Kujtim Gashi: Qeveria në ikje ka dështuar në menaxhimin e pakos ekonomike gjatë pandemisë

Kujtim Gashi: Qeveria në ikje ka dështuar në menaxhimin e pakos ekonomike gjatë pandemisë

Deputeti i PDK-së, Kujtim Gashi ka reaguar lidhur me dështimet e qeverisë në ikje Kurti ...