KEK
Fillimi / Lajmet / U nda nga jeta profesori dhe veprimtari i mirënjohur, Din Ahmetaj
U nda nga jeta profesori dhe veprimtari i mirënjohur, Din Ahmetaj

U nda nga jeta profesori dhe veprimtari i mirënjohur, Din Ahmetaj

Deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj, ka bërë të ditur  se ka vdekur në mënyrë tragjike, në bjeshkën e Gllogjanit, Din Ahmeti nga Gllogjani i Deçanit, njëri nga ideatorët e lëvizjes ilegale të viteve të 80-ta!. Ai ishte profesor i gjuhës angleze dhe ish i burgosuri polik.

Ai me këtë rast ka shkruar:

Tragjikisht ka humbur jetën në bjeshkën e Gllogjanit, Din Ahmeti nga Gllogjani i Deçanit, një nga ideatorët e lëvizjes ilegale të viteve të 80-ta!

Profesori i gjuhës angleze, ish i burgosuri polik, ishte bashkëveprimtar me Ismajl Haradinaj, Jashar Salihun e Xhavit Hoxhën e shumë veprimtar tjerë!

Përjetoi burgje politike, leqitje e largim nga shkolla për shkak të veprimtarisë atëdhetare!

Përjetoj vuajtje e sakrifica por kurrë nuk u gjunjëzua!

Qëndroj vertikalisht dhe me ndershmëri gjatë gjithë jetës së tij! Vëllau i Dinēs, Isa si mësues dhe atdhetar nuk ra pre e politikave diferencuese ndaj brezit 81, përkundrazi u bë krah i Dinës sikurse e gjithë familja e Lam Selmonit që ishte nje burrë i urtë e i vendosur përball vështirësive të kohës!

Arben Lami tani dëshmor një nga luftëtarët me të zot në Dukagjin ishte i frymëzuar nga axha i tij, Dina me të cilin ishin krenar e gjithë familja,sikurse ishim krenar të gjithë ne me Din Xhemajlin- Ahmetin!

Profesori ishte idealist e patriot i vërtetë shqiptar, ai kurrë nuk u thye!

Prehu në paqe profesori e miku ynë!

Lamtumirë Din Xhemajli!

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj- Stublla: Greqia është pro liberalizimit të vizave për Kosovën dhe do të angazhohet për t'i bindur vendet tjera

Haradinaj- Stublla: Greqia është pro liberalizimit të vizave për Kosovën dhe do të angazhohet për t’i bindur vendet tjera

Ministrja e Jashmte, Meliza Haradinaj- Stublla ka thënë se Greqia do ta prëkrah Kosovën lidhur ...