Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Vazhdon të tensionohet kriza mes Iranit dhe Amerikës
Donald Trump

Vazhdon të tensionohet kriza mes Iranit dhe Amerikës

Kryetari amerikan Donald Trump nuk kishte dhënë dritën e gjelbër për vrasjen e gjeneralit të lartë iranian Kssem Sulemani, ditë më parë  ndërsa ai po largohej nga Aeroporti Ndërkombëtar i Bagdadit me një numër udhëheqësish të lartë të milicisë irakiane. Sulmi ka ngjallur zemërim në Teheran, dhe dhjetëra mijëra iranianë kishin dalë në rrugë duke brohoritur “Vdekje për Amerikën!” Dhe udhëheqësit e lartë të Iranit duke premtuar “hakmarrje me forcë” kundër SHBA-së për atë që ata e quajnë “një krim të rëndë”. Trupat e Gardës Revolucionare Islamike thanë se janë të në pritje të urdhrave, po ashtu edhe avionët luftarakë të Iranit janë në pritje, por edhe pse Irani nuk mund të përballet drejtpërdrejt me ushtrinë amerikane.

Kontrolloni gjithashtu

IKSHPK sërish i bënë apel qytetarëve që të qëndrojnë nëpër shtëpi e të mos dalin në rrugë e sheshe

Njoftohet edhe për katër viktima tjera nga koronavirusi

Njoftohet se gjatë ditës së sotme kanë vdekur edhe katër pacient të tjerë të infektuar ...