valamobile
akp deri me 27 shkurt
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Vetëvendosja i ka përkujtuar dy aktivistët e saj, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, në 12-vjetorin e martirizimit së tyre
Vetëvendosja i ka përkujtuar dy aktivistët e saj, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, në 12-vjetorin e martirizimit së tyre

Vetëvendosja i ka përkujtuar dy aktivistët e saj, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, në 12-vjetorin e martirizimit së tyre

Vetëvendosja i ka përkujtuar dy aktivistët e saj, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, në 12-vjetorin e vdekjes së tyre. Aktivistët u vranë gjatë protestës së 10 shkurtit të vitit 2007, të cilën Vetëvendosje e kishte organizuar kundër negociatave me Serbinë dhe pakos së Ahtisaarit. Deputeti, Glauk Konjufca, ka thënë se Mon Balaj e Arben Xheladini janë heronj të pasluftës, të cilët ranë për liri e vetëvendosje. “Është shumë e dhimbshme që nuk e kemi Monin e Arbenin në mesin tonë, por është më e dhimbshme që nuk pati kurrë drejtësi. Njësiti prej 11 romunësh u kthye në vendin e vet dhe krejt çka është thënë nga UNMIK-u ka qenë gatishmëria për kompensim material dhe kjo na fyen të gjithëve. Ne mund të qetësohemi sadopak kur vetëm ata që e kanë bërë krimin të jenë prapa grilave”, ka deklaruar Konjufca.

Kontrolloni gjithashtu

MPB organizon konferencën “Fuqizimi i Institucioneve të Kosovës në Menaxhimin Efektiv të Migrimit”

MPB organizon konferencën “Fuqizimi i Institucioneve të Kosovës në Menaxhimin Efektiv të Migrimit”

Ministria e Punëve të Brendshme do të organizojë konferencën zyrtare të përmbylljes së Projektit të ...