Fillimi / Lajmet / Vjosa Osmani, Glauk Konjufca dhe Albin Kurti presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it
Fitorja e Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit nuk ishte as mund të jetë referendum në kuptimin e besimit të qytetarëve të Kosovës

Vjosa Osmani, Glauk Konjufca dhe Albin Kurti presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it

Vjosa Osmani, Glauk Konjufca dhe Albin Kurti presin në takim përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it. Në këtë takim do të marrin pjesë përfaqësuesit e shteteve të QUINT-it dhe Bashkimit Evropian në Kosovë. Temë e diskutimit do të jetë lejimi i organizimit të referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës. Presioni në lidhje me lejimin për organizim të këtij referendumi është rritur sidomos sot kur shtetet e QUINT-it kanë kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të lejoj OSBE-në të organizojë referendumin e Serbisë në territorin e Kosovës siç ishte praktikuar më herët në procese zgjedhore. Presioni për Qeverinë e Kosovës që të lejojë këtë referendum ka ardhur edhe nga shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell dy ditë më parë, mirëpo Qeveria e Kosovës është treguar e prerë në këtë çështje.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Rritja e infektimeve dhe rasteve të vdekjes nga virusi korona ishte e befasishme dhe e paparashikuar

Kurti: Me rikthimin në punë të bllokut B2 Kosova për çdo orë do t’i paguajë rreth 50 mijë euro import më pak

Kryeministri, Albin Kurti e ka vlerësuar lart rikthimin në funksion të bllokut B2. Ai ka ...