KEK
Fillimi / Lajmet / Vuçiq: Serbia nuk mund t’i shkelë interesat e veta kombëtare e shtetërore në Kosovë
Aleksandar Vucic

Vuçiq: Serbia nuk mund t’i shkelë interesat e veta kombëtare e shtetërore në Kosovë

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se Serbia nuk mund t’i shkelë interesat e veta kombëtare e shtetërore në Kosovë shefi i Qeverisë serbe sot ka biseduar me Angelina Eichhorst rreth dialogut me Kosovë – Serbi. “Çdo zgjidhje, deri më tash, ka qenë jashtëzakonisht e vështirë për palën serbe,e cila përcaktimin e vet për paqe e stabilitet e ka konfirmuar shumë herë, por Serbia, po ashtu, nuk mundet që vullnetarisht të shkelë interesat e vete shtetërore e kombëtare”, citon Veçernje Novosti të ketë thënë kryeministri Vuçiq. Kryetari i Qeverisë së Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe drejtoreshës së Departamentit për Europën Perëndimore, Ballkanin e Turqinë në Shërbimin për Politikë të Jashtme Angelina Eichhorst, në bisedimet ku kanë konstatuar se është e nevojshme të vazhdohet dialogu i mëtejmë Beograd- Prishtinë në dobi të gjetjes së zgjidhjes së pranueshme nga të dy palët.

Kontrolloni gjithashtu

Sot në Kuvendin e Kosovës diskutohet për gjendjen në arsim gjatë pandemisë dhe rrymën në veri

Sot në Kuvendin e Kosovës diskutohet për gjendjen në arsim gjatë pandemisë dhe rrymën në veri

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë plenare në të cilën pritet të ketë ...