MIT KS
Fillimi / Lajmet / Xho Bajden, ka siguruar numrin e mjaftueshëm për t’u nominuar kandidat i Partisë Demokratike për kryetar të ardhshëm të Amerikës
Xho Bajden, ka siguruar numrin e mjaftueshëm për t’u nominuar kandidat i Partisë Demokratike për kryetar të ardhshëm të Amerikës

Xho Bajden, ka siguruar numrin e mjaftueshëm për t’u nominuar kandidat i Partisë Demokratike për kryetar të ardhshëm të Amerikës

Ish-nënpresidenti amerikan, Xho Bajden, e ka siguruar numrin e mjaftueshëm të delegatëve për t’u nominuar zyrtarisht si kandidat i Partisë Demokratike për president të ardhshëm të Shteteve të Bashkuara. Një kandidati i nevojiten së paku 1,991 delegatë për ta siguruar nominimin. Joe Biden e kapërceu këtë prag pas publikimit të rezultateve në orët e vona të së premtes për zgjedhjet në shtatë shtete dhe në Distriktin e Kolumbisë. Kjo arritje ishte më tepër formalitet, sepse ai praktikisht ishte bërë i nominuar i partisë për zgjedhjet presidenciale që në muajin prill, kur rivali i tij kryesor, senatori Bernie Sanders, u tërhoq nga gara. “Ishte nder që së bashku të garojmë në njërin ndër grupet më të talentuara të kandidatëve që Partia Demokratike i ka vendosur ndonjëherë dhe e them me krenari që do të futemi në këto zgjedhje si parti e bashkuar”, tha ai. Bajden njihet si mik  dhe përkrahës i shqiptarëve.

Kontrolloni gjithashtu

IKSHPK sërish i bënë apel qytetarëve që të qëndrojnë nëpër shtëpi e të mos dalin në rrugë e sheshe

Njoftohet edhe për katër viktima tjera nga koronavirusi

Njoftohet se gjatë ditës së sotme kanë vdekur edhe katër pacient të tjerë të infektuar ...