MIT
mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Zaev tha se Maqedonia i ka kryer të gjitha kushtet që i janë kërkuar, por BE-ja nuk ka përmbushur premtimin
Zoran Zaev

Zaev tha se Maqedonia i ka kryer të gjitha kushtet që i janë kërkuar, por BE-ja nuk ka përmbushur premtimin

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në një konferencë për shtyp për të folur rreth mosmarrjes së datës për fillimin e bisedimeve për integrim në Bashkimin Evropian. Zaev tha se Maqedonia i ka kryer të gjitha kushtet që i janë kërkuar, por Bashkimi Evropian nuk ka përmbushur premtimin e saj duke bërë gabim historik, e që e vërtetuan edhe liderët evropianë, njofton Telegrafi Maqedoni. “Fakt është që jemi viktimë e gabimit historik. Unë jam i dëshpëruar dhe e di se i gjithë populli e ndjen të njëjtën gjë”, tha Zaev duke thënë se vendimi i BE-së ka ndodhur për arsyet e tyre të brendshme. Ai shtoi se ëndrra evropiane e popullit maqedonas, shqiptar, serb, rom, turk dhe të tjerët në vend nuk do të rrezikohet. “Propozimi im është organizim i zgjedhjeve të parakohshme kuvendare, zgjedhjet ku qytetarët do të caktojnë rrugën ka do të shkojë vendi”, tha Zaev, i cili duket se e ka kuptuar mirë se mosprani ndodhi për shkak të Shqipërisë dhe shqiptarëve që jetojnë në vendin e tyre në Maqedoni.

Kontrolloni gjithashtu

Familjarët e 1647 personave të zhdukur presin që Qeveria e re ta ketë prioritet zbardhjen e fatit të familjarëve të tyre

Familjarët e 1647 personave të zhdukur presin që Qeveria e re ta ketë prioritet zbardhjen e fatit të familjarëve të tyre

Familjarë dhe përfaqësues të shoqatave të personave të zhdukur presin që Qeveria e re ta ...