KEK
Fillimi / Lajmet / Zyrtar të lartë të NOBEL-it dhe autoritete të vendit tonë bojkotojnë ceremoninë e dhënies së çmimit për pro-serbin Handke

Zyrtar të lartë të NOBEL-it dhe autoritete të vendit tonë bojkotojnë ceremoninë e dhënies së çmimit për pro-serbin Handke

Zëvendëskryeministri dhe ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Kosova nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e Nobelit në Stokholm këtë vit. Ai ka njoftuar gjithashtu se ambasadorja Shkendije-Geci-Sherifi do të bojkotojë këtë ngjarje, shkaku i fituesit kontravers të Çmimit Nobel, Peter Handke, mik dhe mbështetës i politikës së Millosheviqit. Ne presim që edhe Ambasadori i Shqipërisë të veprojë në mënyrë të ngjashme. Të indinjuar me dhënien e çmimin “Nobel” në letërsi pro kryekriminelit të Ballkanit, Sllobodan Milosheviçit, Peter Hande janë edhe ish anëtar të Akademisë Suedeze. Ish-sekretari i përhershëm i Akademisë suedeze i cili vazhdon të jetë anëtar, Peter England ka paralajmëruar se ka vendosur që ta bojkotojnë ceremoninë e ndarjes së këtij çmimin për shkrimtarin austriak, Peter Handke. Ta festojë çmimin Nobel për Peter Handken do të ishte një hipokrizi e madhe nga ana ime, ka shkruar ish-sekretari i përhershëm i Akademisë suedeze, njofton gazeta “The Guardian”.

Kontrolloni gjithashtu

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj kritikon qeverinë për vonesën e krijimit të Komisionit për të burgosurit politik

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj kritikon qeverinë për vonesën e krijimit të Komisionit për të burgosurit politik

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj në seancën e Kuvendit të Kosovës ka ...