driloni com
vala – old
muqa 900
vipa
Fillimi / Lajmet / Bashkimi Evropian reagon ndaj deklaratës së kryeministrit shqiptar, Edi Rama në Kuvendin e Kosovës
Edi Rama

Bashkimi Evropian reagon ndaj deklaratës së kryeministrit shqiptar, Edi Rama në Kuvendin e Kosovës

Komisioni Evropian ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit shqiptar, Edi Rama në Kuvendin e Kosovës. Gjatë një fjalimi, Edi Rama ka thënë se Shqipëria e Kosova mund të kenë një kryetar të përbashkët. Por zëdhënësja e KE-së, Catherine Ray, tha se këto deklarata janë të papërshtatshme. “Deklaratat që mund të interpretohen si një ndërhyrje politike në vendet fqinje nuk ndihmojnë në ndërtimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore,” është shprehur ajo. Ndërsa disa politikanë periferikë serbë kanë kërkuar që Rama të shpallet “non grata” në Serbi pas komenteve të fundit.

Kontrolloni gjithashtu

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behxhet Pacolli bashkëbisedim me 75 europarlamentarët

Ministri i Punëve të Jashtme, Behxhet Pacolli bashkëbisedon me 75 europarlamentarë në Bruksel

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behxhet Pacolli, sot në Bruksel, ka ...