muqa 900
rkl vala loja shperblyese
driloni com
vipa
Fillimi / Lajmet / Lunaçek: Kosova është i vetmi vend në Ballkan që shtetasve të saj nuk u lejohet lëvizja e lirë
Lunaçek

Lunaçek: Kosova është i vetmi vend në Ballkan që shtetasve të saj nuk u lejohet lëvizja e lirë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaçek pasi ka uruar qytetarët e vendit tonë për Ditën e Pavarësisë, ajo ka përkujtuar se Kosova është i vetmi vend në Ballkan që shtetasve të saj nuk u lejohet lëvizja e lirë për në Bashkimin Evropian. Kjo situatë anormale duhet të ndryshojë shpejtë në mënyrë që qytetarët të mos ndjehen më “të mbyllur”. Është koha që edhe qytetarët e Kosovës ta gëzojnë lirinë për të vizituar miqtë dhe familjen në BE për tre muaj. Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaçek ka shtuar më tutje se korrupsioni është ende i përhapur dhe lufta kundër korrupsionit është tashmë një çështje qe duhet merret seriozisht. Ajo u bëri thirrje qeveritarëve për të marrë hapa konkretë për të luftuar në mënyrë më efikase korrupsionin dhe krimin e organizuar në të gjitha nivelet, duke përfshirë edhe në radhët e veta.

Kontrolloni gjithashtu

Nasim Haradinaj

Nasim Haradinaj: Delawie me presionin kundër deputetëve e dhunoi institucionin e Kuvendit të Kosovës

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj, ka thënë se nuk ...