Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
MIT
Fillimi / Lajmet / 20 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër Serbisë dhe Malit të Zi
Sulmet e NATO-s

20 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër Serbisë dhe Malit të Zi

20 vjet më parë kanë filluar  sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake, policore, ekonomike e strategjike  të Serbisë dhe Malit të Zi. Në orën 19:45, kur aeroplanët e NATO-s lëshuan raketat e para kundër pozicioneve strategjike të ushtrisë së ish-Jugosllavisë. Urdhrin për fillimin e fushatës bombarduese e kishte dhënë presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton. Ai atë natë mbajti para popullit amerikan fjalimin historik, duke lajmëruar se i kishte urdhëruar Aleancën Atlantike të fillonte operacionin ushtarak, si mundësi e vetme e përfundimit të luftimeve në Kosovë. “Ne dhe Aleanca e NATO-s kemi bërë të gjitha përpjekjet, me qëllim që të arrinim një zgjidhje paqësore të konfliktit në Kosovë. Por Millosheviq, i cili në të kaluarën e afërt shkaktoi luftëra të tmerrshme në Kroaci e në Bosnjë, ka vendosur në favor të agresionit në vend se të paqes, kishte thënë Clinton. Sulmet ajrore kundër forcave serbe e malazeze vazhduan deri më 9 qershor, kur u arrit Marrëveshja e Kumanovës, si dhe kapitullim pa kusht i makinerisë fashiste të  kriminelit Millosheviq. Sipas marrëveshjes prej 11 deri më 21 qershor forcat policore e ushtarake serbe duhej ta lëshonin territorin e Kosovës. Kjo është ndërhyrja e parë ushtarake e NATO-s, në 50-vjetorin e themelimit, cila me të drejtë konsiderohet si ndërhyrja historike, sepse kishte ndëshkuar një regjim të egër kriminal e fashist.

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj thotë se me nder kam mbrojtur të drejtën tonë, dje, sot dhe do ta mbrojë gjithmonë

Ramush Haradinaj thotë se me nder kam mbrojtur të drejtën tonë, dje, sot dhe do ta mbrojë gjithmonë

Kryeministri i dorëhequr Ramush Haradinaj postoi në rrjetin social një postim pak para nisjes drejt ...