MIT KS
Fillimi / Institucionet / Abdixhiku: Reduktimi i qarkullimit publik ka përmirësuar cilësinë e ajrit për 50 për qind

Abdixhiku: Reduktimi i qarkullimit publik ka përmirësuar cilësinë e ajrit për 50 për qind

Ministri në detyrë i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku ka njoftuar se cilësia e ajrit në Kosovë është përmirësuar për 50 për qind.

Ai me anë të një shkrimi në Facebook ka thënë se kjo ka ardhur si rezultat i reduktimit të qarkullimit publik, nga ndalesat e bëra nga Qeveria e Kosovës pas përhapjes së pandemisë së Coronavirusit në vend.

“Si rezultat i reduktimit drastik të qarkullimit e aktivitetit publik, cilësia e ajrit nëpër qytetet tona është përmirësuar rrënjësisht, Përqendrimet e Dioksidit të Azotit (NO2) kanë rënë për plot 50 për qind”, ka shkruar ai.

Shkrimi i plotë

E në gjithë këtë krizë, megjithatë, ka një lajm të mirë. Si rezultat i reduktimit drastik të qarkullimit e aktivitetit publik, cilësia e ajrit nëpër qytetet tona është përmirësuar rrënjësisht, Përqendrimet e Dioksidit të Azotit (NO2) kanë rënë për plot 50%.

Këto janë të dhënat që morra sot nga Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit dhe Instituti Hidrometeorlogjik; të dyja trupa në kuadër të Ministrisë.

Rrini në shtëpi. Edhe pak.

Kur të dalim, të mendojmë seriozisht për transformim rrënjësor të transportit publik.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari Ramosaj, priti në takim Ministrin e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë Ramë Likaj

Në kuadër të vizitave në të gjitha qytetet e Kosovës, Ministri i Arsimit Shkencës dhe ...