Afër 40 mijë banorë të Italisë janë evakuuar nga vendbanimet e tyre për shkak të rrëshqitjes së dheut nga përmbytjet e ujit

Për shkak të shirave të dendur, afër 40 mijë banorë të Italisë janë evakuuar nga vendbanimet e tyre për shkak të rrëshqitjes së dheut. Mediet italiane njoftojnë se moti me të reshura të dendura po vazhdon në zonën e Emilia Romagna dhe kjo ka bërë që shumë sipërfaqe të tokës të përmbyten nga uji. Kjo ka bërë që dhjetëra mijëra qytetar të detyrohen t’i braktisin vendbanimet e tyre. Njoftohet se për shkak të motit të keq dhe shirave të pandërprera, 14 qytetar kanë humbur jetën. Ndërkohë, një helikopter që po kontrollonte linjat e energjisë është rrëzuar, ku si pasojë janë plagosur 4 persona, dy prej të cilëve janë në gjendje të rëndë. Sitata e rëndë me të cilën po përballen banorët e Italisë të zonave të përmbytura nga uji, ka ka bërë që kryeministrja, Giorgia Meloni ka shpejtuar kthimin e saj në Itali nga takimi i G7 që po zhvillohet në Hiroshima.

Kontrolloni gjithashtu

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndet dhe mirëpret vendimin ekzekutiv të Presidentit të Shteteve të Bashkuara …