KEK
Fillimi / Lajmet / Agim Veliu: Vjosa Osmani ka keqpërdorur besimin e partisë dhe elektoratit
Veliu: Sveçla me shokë gjatë qëndrimit të tij në MPB i ka lenë qytetarët e Kosovës pa targa dhe pa dokumente personale

Agim Veliu: Vjosa Osmani ka keqpërdorur besimin e partisë dhe elektoratit

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu ka reaguar pas deklaratave të Vjosa Osmanit, e cila ka thënë se Qeveria Kurti nuk varej nga votat e PAN-it e as nga Lista Serbe, por që përpjekjet për të prishur bashkëpunimin LVV-LDK, u shtuan dhe se zëri kryesor për prishjen e koalicionit u bë Veliu, që nuk kishte marrë fare pjesë në zgjedhje. Veliu në reagimin e tij ka thënë se Osmani nuk ka guxuar asnjëherë të garojë në zgjedhje në komunën e saj. “Fitoret radhazi në zgjedhjet lokale dhe nacionale flasin më së miri. Përkthyesja e Thaçit, e cila asnjëherë nuk ka guxuar të garojë në zgjedhje në komunën e saj dhe as në degën e saj, po ia konteston legjitimitetin qytetar një fituesi të 15 palë zgjedhjeve të njëpasnjëshme. LDK-ja i kishte ofruar Vjosa Osmanit fillimisht të jetë kandidate për kryetare të Komunës së Mitrovicës, prej nga vjen, por kishte refuzuar. Po ashtu në zgjedhjet lokale të vitit 2017 i është ofruar kandidatura të garonte për kryetare të kryeqytetit, që apriori e kishte refuzuar, duke u arsyetuar se nuk ka kohë”, ka shkruar Veliu.

“Ndërkaq, humbjet në Mitrovicë dhe në Degën e Tretë në Prishtinë kanë qenë të njëpasnjëshme, mes tjerash edhe për shkak të rolit të saj destruktiv e me ambicie karrieriste. Kur është dashur që të mos rrezikohet komuna, në zgjedhjet lokale më është kërkuar t’i kthehem garës për kryetar komune dhe kam lënë pozitën e deputetit dhe i jam rrekur punës dhe, si rezultat i angazhimit tim dhe elektoratit besnik të LDK-së, i kam fituar zgjedhjet.

Kur u kandidua për kryeministre, LDK-ja në të gjitha sondazhet, përfshirë edhe ato të oponentëve politikë, ishte e para me diferencë prej 7%, por në zgjedhje doli e dyta. Në vend që të marrë përgjegjësi për humbjen, sillej si fituese. Ndoshta ka të drejtë, sepse fitoren e VV-së e konsideronte fitore të saj”, thotë Veliu.

Ai ka thënë se Osmani po e fajëson shtëpinë e vet, që sipas tij po e mbron pragun  e vet.

Të thuash se strukturat e partisë, duke përfshirë Kuvendin e LDK-së, Këshillin e Përgjithshëm, Kryesinë dhe Kryetarin, nuk përfaqësojnë votuesin e LDK-së, është hipokrizi. Të thuash se votuesi i LDK-së përkrahë një kryeministër dhe një parti që ia mbyll telefonin Shtëpisë së Bardhë dhe e izolon Kosovën nga aleati ynë historik, është një hipokrizi tjetër. Të thuash se dialogun me Serbinë duhet ta udhëheqë një kryeministër, i cili nuk ka guxim ta marrë udhëheqjen e dialogut dhe refuzon ftesat amerikane për përfshirje në dialog, është një paradoks tjetër.

Të thuash e përkrahi qëndrimin amerikan për dialogun e taksën dhe njëkohësisht e përkrahi një kryeministër që shpërfill kërkesat e Departamentit të Shtetit, është kontradiktore”.

Mes tjerash, ai ka thënë se “ta kundërshtosh partinë tënde që ta udhëheqë shtetin dhe dialogun, siç ka bërë në të kaluarën, por edhe tani, është keqpërdorim i besimit të partisë dhe elektoratit”. “Të thuash se 90 deputetë të Kuvendit të Kosovës nuk përfaqësojnë legjitimitet qytetar, është mungesë elementare e njohjes së demokracisë që buron nga vota e popullit. Ta kundërshtosh partinë tënde që ta udhëheqë shtetin dhe dialogun, siç ka bërë në të kaluarën, por edhe tani, është keqpërdorim i besimit të partisë dhe elektoratit. Këto paradokse dhe anakroni gjejnë përgjigje te ajo thënia popullore: “han bukën e shtëpisë, bën argatin e kojshisë”. Ka dalë në oborrin e një fqinji që ka pretendime për shtëpinë e saj dhe është bërë me të, kundër shtëpisë së vet. Po e fajëson shtëpinë e vet pse po e mbron pragun e vet, e po i duken normale synimet gllabëruese të fqinjit pretendues ndaj shtëpisë së saj”.

Veliu në fund ka shkruar se nuk do të merret me të. “Por, me të nuk do të merrem më. Sepse ajo këtë e pret. Prej kësaj është rritur. Por, fatkeqësisht nuk është maturuar”. Fitoret radhazi në zgjedhjet lokale dhe nacionale flasin më së miri Përkthyesja e Thaçit, e cila asnjëherë nuk ka…

Publiée par Agim Veliu sur Mercredi 8 avril 2020

Kontrolloni gjithashtu

Shpend Ahmeti: Ideologjia e Vetëvendosje është që kur vendimet nuk shkojnë pro tyre nga institucionet atëherë është shteti i kapur

Shpend Ahmeti: Ideologjia e LV-së është që kur vendimet nuk janë pro tyre nga institucionet atëherë është shteti i kapur

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se Vetëvendosje do të përfitojë nga ndalimi që ...