mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Opinione / Agim Vuniqi: Heroi tipik i tragjedive antike, poeti i anatemuar dhe disidenti, Zeqir Gërvalla
Zeqir Gërvalla

Agim Vuniqi: Heroi tipik i tragjedive antike, poeti i anatemuar dhe disidenti, Zeqir Gërvalla

“O tempora o mores” dhe per ironi gjithçka po ndryshon per te keç, heroi tipik i tragjedive antike, eshte heroi i realitetit te sotem, dhe po ai hero lidhet me ironine e kohes… E falenderuam poetin dhe disidentin Zeqir Gervalla per te bemat e tij te degjuara, e te padegjuara, per punen e tij, angazhimin qe beri per atdheun…, tash se fundmi e perjetuam tragjedine e tij familiare si dhimbje te prindit per femiun, e ngushlluam, dhe akoma e ngushllojme per djalin, Jehon Gervalla, qe mbante familjen… Por si do t’ia beje tash e tutje kur t’i kethehet vetes, e ngushlluesit do te relaksohen se e kryen detyren “atdhetare”, sigurisht ai, si gjithmone e jete, i anatemuar si poet e shkrimtar, atehere edhe tash, ashtu siç diti te shkruaj nga burgu me gjakun qe rridhte ckurrjel poezite me te fuqishme, qe edhe te burgosurit i mbanin ne mend per t’i nxjerre ne agun e drites. Ai pavrejtur akoma edhe sot eshte i anatemuar nga komuniteti shqiptaro-amerikan, jo vetem shpirterisht i lenduar, por edhe fizikisht dhe materialisht. E shteti per te cilin vuajti aq shume, padrejtesisht ia ktheu shpinen. Do te themi pa menduar fare kthehu Zeqir! Ku te kethehet, ne shtepine e tij te rrenuar, dhe ne Kosovën per te cilen aq shume sakrifikoi, edhe familjen. Ku mund te kthehet Bali Zeqe, ku te shkoi, ku….??? E ketu ne Amerike jemi ne, shqiptaro-amerikanet e fuqishem sikurse levozhga e vese, me nofulla te fuqishme te peshkaqenit, e Zeqiri sa per ironi mbijetoi ate kohe, do ta mbijetoje edhe kete kohe , i drejte dhe i pamposhtur. Kush do te shkruaj epitafin per heroin, Zeqirin, qe eshte per ne pasqyra e heroit te gjalle, qe akoma nuk ia kemi skalitur trupin, as ne mermer, as ne bronze, por ai jeton me ne, jemi vet ne. Heronjte e njemendet plagohen, lendohen ne beteje, por nuk dorezohen, luften patjeter e fitojne, e ne do te pertypim me nofullat tona zhvatese, do u kendojme lavde politikaneve lekure-rjepes., dhe do te mburremi me heronje…”O tempora o mores”.

Kontrolloni gjithashtu

Agim Vuniqi

Agim Vuniqi: Ju profiterë të luftës, ju milionerë të pas luftës, duhet të keni turp të kërkoni votën

Qe 20 vite po dëgjojmë në çdo tubim zgjedhor klithjet triumfale të disa komandanteve politik, ...