Ahmet Qeriqi: Fshatrat rreth Kozmaqit po digjen flakë. Nuk dihet për fatin e popullatës. Po zgjerohet fronti i UÇK-së, në Koshare ( E martë 13 prill, 1999)

Ahmet Qeriqi: Fshatrat rreth Kozmaqit po digjen flakë. Nuk dihet për fatin e popullatës. Po zgjerohet fronti i UÇK-së, në Koshare ( E martë 13 prill, 1999)

Burimet e ndryshme të lajmeve nga Drenica Qendrore bëjnë të ditur se atje ka ndodhur ose pritet të ndodh një tragjedi tjetër me përmasa të pa parishikueshme. Ende nuk dihet për fatin popullatës së grumbulluar në Shtrubullovë, Domanek, Baicë, Krajkovë. Nuk ka konfirmime të sigurta se ç` është bërë me ta. Ushtarët përmes radiolidhjeve tregojnë se serbët kanë depërtuar në  mesin e popullatës. Nuk ka të dhëna të besueshme që flasin se çfarë ka ndodhur me ta.

Derisa nuk kemi informata të plota nuk e shohim të arsyeshme të paragjykojmë këtë tragjedi me qëllim të mos ndikojnë keq te popullata e zhvendosur. Prioritet në informacione, po iu japim luftimeve në terren qëndresës dhe heroizmit që po tregojnë luftëtarët e lirisë dhe kurrsesi pasojave. Po ashtu jemi marrë vesh që edhe disa raste të rënda t`i heshtim me qëllim që të mos krijohet panik. Jemi të vetëdijshëm se po veprojmë në rrethana të jashtëzakonshme dhe nuk duhet ta luhatim për asnjë çast konceptin militant të informimit.

Lajmet që vijnë nga Dukagjini bëjnë të ditur se në Koshare të Dukagjinit, është krijuar një vijë e gjerë e frontit dhe forcat tona po bëjnë përpjekje që sa më parë ta thyejnë kufirin në një gjerësi prej dhjetëra kilometrash. Flitet se në Koshare janë angazhuar formacione të shumta të çlirimtarëve, në mesin e tyre edhe legjionarë nga disa shtete të Evropës

Edhe sot ka pasur luftime në të gjitha pikat luftarake rreth Rrafshnaltës.

Emisionin ditor e kemi përgatitur, me mungesë të theksuar të informatave. Jemi detyruar të marrim informacione nga agjencitë e huaja të lajmeve si  nga TVSH-ja dhe Radio Tirana. Disa nga informatat janë të vjetruara por kështu do të veprojmë në mungesë të telefonit satelitor. Berati dhe Isa nuk janë të përgjegjshëm. Dëmi që ata me kokëfortësinë e tyre uloke po i shkaktojnë luftës është i dënueshëm dhe krejt i papërgjegjshëm. Nuk e marr me mend por të kishin pushtet këta tipa çka do të kishin bërë, por për fat kjo është gjendja.

Në mbrëmje sërish kemi shkuar në seli për të ngrënë bukë dhe për të pushuar. Tenda në Kodrën e Baliqit është në përfundim e sipër.

Gjatë tërë natës ka pasur dyndje të mijëra njerëzve nga Drenica qendrore në drejtim të maleve të Berishës. Flitet se serbët kanë vendosur mina zingjirore të këmbësorisë dhe disa ushtarë kanë rënë në to. Një ushtar i Negrocit i cili ka depërtuar me njësitin e tij në sigurim të popullatës, na tregon se forcat serbe e kanë rrethuar  Malin e Kosmaqit nga të gjitha anët. Popullata e cila ka qenë nëpër thellësi të maleve ka filluar të dyndet drejt maleve të Berishës, meqë ka mbetur pa ushqime ka disa ditë. Kalimi bëhet me rreziqe, nën breshëri të granatave, në fusha të minuara dhe vetëm në orët e mbrëmjes. Ndodh që të humbet rruga nga shirat, terri dhe moti i lig. Vetëm gjatë kësaj nate kanë depërtuar me mijëra të zhvendosur. Ata kanë mbetur të shtrirë  nga lodhja dhe mundimet. Ka në mesin e tyre të plagosur dhe të tillë që nuk kanë ngenë katër pesë ditë bukë. Riza së bashku me disa familje të tjera të Berishës po mundohet të përballojë këtë fluks të papërballueshëm të të zhvendosurve…

Kontrolloni gjithashtu

Nga burime të ndryshme të lajmeve bëhet e ditur se sulmet e NATO-s kanë vazhduar me intensitet gjatë 24 orëve të kaluara. Ata kanë goditur shumë caqe ushtarake dhe strategjike të armikut. Zëdhënësi i NATO-s, Xhejmi Shia ka publikuar një shifër të fluturimeve dhe të goditjeve mesatare që aeroplanët e NATO-s ndërmarrin gjatë 24 orëve. Sipas këtyre burimeve bëhet e ditur se mesatarisht për 24 orë realizohen 648 fluturime ndërsa prej tyre godasin në caqe të caktuara 245. Janë shifra tejet impozante, edhe pse ne kemi mundësi t`i përcjellim vetëm dhjetëra prej këtyre goditjeve. Sot papritmas ka ardhur, komandanti i Zonës Operative të Drenicës, Sami Lushtaku me dy ushtarë të tij. Nuk jemi parë prej nëntorit të vitit të kaluar. Samiu edhe pse është i ri dhe tërë energji, megjithatë duket i lodhur nga lufta, por edhe i nevrikosur tejmase. Pas një qëndrimi të shkurtër në tendë kemi dalë në zabel për të biseduar lidhur me problemet me të cilat po ballafaqohet sidomos Sylë Qeriqi dhe Elez Durmishi. Samiu më rrëfen se dje ka biseduar gjerë e gjatë me Sylë Qeriqin dhe Elez Durmishin. Ai më tregon se i ka ndërmarrë të gjitha masat dhe ka kërkuar nga Shefi i Shtabit, Agim Çeku që Brigada 121 të ndahet nga Zona e Pashtrikut dhe të inkuadrohet në Zonën Operative të Drenicës. Vetëm në këtë mënyrë mendon ai, mund të shafitet presioni që po bëhet kundër Sylës dhe Elezit. Meqë Samiu nuk mund të qëndrojë në këto anë, nuk mund as të ushtrojë ndonjë ndikim. Samiu më shpjegon se ka biseduar me Sylejman Selimin dhe me të tjerët, të cilët do t`i kenë parasysh disa veprime të pamatura që kanë shkaktuar huti dhe përçarje të pariparueshme. Ndahemi me Samiun me shpresë se tani e tutje mund të marrin frymë më lirisht. Rreth orës 16.oo jam nisur në drejtim të Krojmirit. Në Divjakë kam takuar Naim Imerin dhe Vehbi Zeqirin të cilët po ktheheshin me një traktor me rimorkio në drejtim të Grykës së Shalës. Më ftojnë që të hip në rimorkio, por meqë rruga është tërë gropa, më mirë udhëtoj këmbë, si gjithnjë. Në mbrëmje kam arritur në kompleksi e të zhvendosurve në fushën e Lezhës. Atje tanimë nuk ka vend as edhe për kalim këmbë. Edhe rrugët janë kufizuar. Dendësia e popullatës është e papërshkrueshme. Si duket në Lezhë kanë depërtuar edhe banorët e Ngucatit, të Bllacës, të Banjes, Lladrovcit e të Bellanicës. Kanë ardhur këtu të gjithë ata që nuk kanë dashur ta lëshojnë vendin dhe të ikin në Shqipëri. Dhe, mirë kanë bërë. Përndryshe as lufta nuk do të kishte kuptim. Popullata që është vendosur këtu ka ujë të mjaftueshëm dhe natyrë të pastër malore. Dy komponente të domosdoshme për jetë. Në Grykën e Krojmirit depërtojnë edhe qindra matrapazë dhe tregtarë. Ata, çmimet e artikujve të tyre i shesin pesë dhe dhjetëfish më shtrenjtë, por ka mjaft të tillë që i blejnë. Një pako cigare shitet 20 marka gjermane. Një kilogram qaj 30 marka. Pesë kilogramë sheqer 20 marka. Mielli nuk ka çmim të lartë, sepse këtë nuk e lejojnë komandantët e luftës. Të gjithë këta artikuj tregtarët i tërheqin nga Shtimja, Lipjani, Ferizaj e qendra të tjera. Depërtimi i mallit bëhet natën nëpër korridorin të cilin e ruajnë ushtarët tanë në relacion Pjetërshticë, Zborc, Godanc. Edhe pse luftë, edhe pse ndodhemi buzë shfarosjes tregtia dhe matrapazllëku nuk ndalen. Edhe këto të liga po i provon mbi kurriz ky popull fatmjerë. Në mbrëmje më lajmërojnë se gjatë luftimeve në vendin e quajtur, Gurinat në Blinajë, ka rënë dëshmor, Halil Nezir Metaj, nga Lagja Metaj e Krojmirit, njëri ndër luftëtarët e radhëve të para. Luftime janë zhvilluar deri në terr, meqë ushtarët tanë kanë bërë përpjekje për ta marrë trupin e dëshmorit. Burimet serbe bëjnë të ditur se aeroplanët e NATO-s kanë goditur Burgun e Dubravës, ku si duket kanë pësuar qindra të burgosur shqiptarë. Nuk kemi të dhëna se a kanë goditur forcat e NATO-s, apo serbët kanë kryer ndonjë masakër të çmeritur Si do qoftë duket sikur shumë shqiptarë kanë pësuar fatalisht. Në tendën e familjes sime në Krojmir i kam takuar të gjithë. Zymrytja më bën me dije se nëna ka ardhur ka ardhur nga Shtimja dhe ndodhet te Hasani. Labja dhe Rrezja kanë depërtuar në fshat për ta mjelë lopën. Atje zakonisht po rri gjatë ditës edhe xha Mehdiu dhe tezja Ajshe. Lëvizjet bëhen nën breshërinë e granatave të armikut, të cilët kanë depërtuar në shumë pika të Blinajës. Në mbrëmje ka ardhur për të biseduar Selatin Rizani djali i Ramadanit, profesor i edukatës fizike, tani epror i UÇK-së në pikën e maleve të Caralevës…

Ahmet Qeriqi: Gjatë 24 orëve, aeroplanët e NATO-s mesatarisht bëjnë 640 fluturime ndërsa nga këto, 245 goditje në caqet serbe. Në Berishë vjen Sami Lushtaku. (E shtunë 22 maj, 1999)

Nga burime të ndryshme të lajmeve  bëhet e ditur se sulmet e NATO-s kanë vazhduar …