KEK
Fillimi / Lajmet / Aleksandar Vuçiq: Pritet që Amerika dhe BE-ja të na të bëjnë presion që ta njohim pavarësinë e Kosovën pa u vonuar
Vuçiq

Aleksandar Vuçiq: Pritet që Amerika dhe BE-ja të na të bëjnë presion që ta njohim pavarësinë e Kosovën pa u vonuar

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha për mediet në Serbi se mund të pritet që Shtetet e Bashkuara të Amerikës, së bashku me Bashkimin Evropian, të bëjnë presion ndaj Serbisë për të njohur Kosovën në periudhën e ardhshme. Pas një takimi të Partisë së tij, ai  paralajmëroi se Serbinë e pret një “periudhë e vështirë”, gjatë së cilës do t’iu ekspozohet “të gjitha presioneve, fushatave dhe të pavërtetave të mundshme”. “Është e rëndësishme të kuptohet pesha e pozitës në të cilën jemi sidomos tani, pas ndryshimit në administratën amerikane. Duhet të pritet presion i përqendruar i BE-së dhe SHBA-së mbi Serbinë, për të përmbushur kërkesat për, siç e thonë hapur amerikanët, njohjen e Kosovës… ndërsa, BE-ja do të përdorë një fjalor pak më ndryshe, por do të shkojë drejt të njëjtit qëllim”, tha Vuçiq.

 

Kontrolloni gjithashtu

Departamenti Amerikan i Shtetit e rendit Kosovën si vend me rrezikshmëri shumë të lartë si shkak i pandemisë

Departamenti Amerikan i Shtetit e rendit Kosovën si vend me rrezikshmëri shumë të lartë si shkak i përhapjes së pandemisë

Në udhëzimin e udhëtimit për qytetarët amerikanë, tashmë e përvetësuar nga Departamenti i Shtetit me ...