Fillimi / Lajmet / Asnjë i vdekur nga varianti i ri i koronavirusit, omikron
Omicron

Asnjë i vdekur nga varianti i ri i koronavirusit, omikron

Të paktën 30 vende dhe rajone kanë raportuar raste të konfirmuara me Omicron, që kur varianti i ri i koronavirusit u raportua për herë të parë javën e kaluar, sipas autoriteteve të shëndetësisë ku janë zbuluar infeksionet. India ka raportuar për herë të parë 2 raste të infektuara me Omicron, sipas ministrisë së Shëndetësisë. Dy pacientët meshkuj nuk kanë simptoma serioze dhe autoritetet kanë gjurmuar të gjithë kontaktet dhe po i monitorojnë. Ministria e Shëndetësisë në Singapor lajmëroi gjithashtu 2 pasagjere që mbërritën nga Afrika e Jugut, të infektuar me Omicron. Dy pasagjerët ishin të vaksinuar plotësisht dhe vuanin nga simptoma të lehta si kollë dhe fyt i thatë.  Në Brazil, guvernatori i Rrethit Federal të kryeqytetit Brazilia, Ibaneis Rocha, tha se janë konfirmuar 2 raste me variantin e ri.  Deri më tani ka pasur 5 raste me Omicron në Brazil. Tre të parët janë konfirmuar në Sao Paolo dhe kishin udhëtuar të gjithë në Afrikë. Deri më tani, Suedia ka konfirmuar 6 raste me Omicron, ku të gjithë kanë simptoma të lehta. Komuniteti i Madridit në Spanjë ka konfirmuar rastin e parë të infeksionit të transmetuar në komunitet me Omicon, sipas autoriteteve.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Rritja e infektimeve dhe rasteve të vdekjes nga virusi korona ishte e befasishme dhe e paparashikuar

Kurti: Me rikthimin në punë të bllokut B2 Kosova për çdo orë do t’i paguajë rreth 50 mijë euro import më pak

Kryeministri, Albin Kurti e ka vlerësuar lart rikthimin në funksion të bllokut B2. Ai ka ...