tv dielli
MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1102)

Ahmet Qeriqi

George F.Williams, “E njoha Shqipërinë të mbytur në gjak”

Në mesin e intelektualëve, diplomatëve dhe burrështetasve të ndryshëm të botës, të cilët  kanë shfaqur mirëkuptim dhe mbështetje morale për shqiptarët ka qenë edhe ambasadori amerikan në Greqi dhe Mal të Zi, z.  Gjorgj Viliams. Pikëpamjet e tij për kombin shqiptar, racën besimin dhe katandisjen ku e kishin gremisur Fuqitë ...

Më shumë...

Dr. Mark Ndreca: Vlerësim për librin, “Organizatat ekstremiste serbe në Kosovë”

Sapo e mora në dorë librin “Organizatat ekstremiste serbe në Kosovë”, të autores Fetnete Ramosaj, e lexova pa ju nda e me një frymë…, dhe kjo ndodhi së paku për dy arsye: Së pari, për vlerësimin e “hipotekuar” për autoren, e cila gjithherë shquhet për stilin e saj realist dhe ...

Më shumë...

ASHAK-u po bën përpjekje për atentat kundër gjuhës së përbashkët letrare shqipe

Nisma e kahershme të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të  Kosovës,  kundër gjuhës standarde shqipe, ka filluar të dalë në sipërfaqe në Kosovën tonë të pavarur, të krijuar  me sakrificën dhe gjakun e dhjetëra mijëra dëshmorëve e martirëve. Ky sulm mbi kulturën dhe unitetin gjuhësor të shqiptarëve të mbarë botës,  ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Kur horrat e derrat marrin mundin për të na mësuar se cilat qenkan vlerat dhe antivlerat

Ka kohë që nëpër disa faqe elektronike të dominuara nga faqet e verdha, afishohen shkrime të horrave, mendjerobëruarve, me një fjalor të pistë dhe etiketues që provojnë të bëjnë edhe diagnoza psikiatrike. Për mendimin tim, ky soj i njerëzve para se të provojë të analizojë dhe vlerësojë të tjerët është ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Përjetësi (Akademik Rexhep Qosja)

    me fjalët e zemrës t’ia themi t’ia themi sinqerisht t’ia themi troç atij burri akademik Qosja je më i rëndë se guri më i madh se lisi më i bardhë se plisi fisnik si vet fisi ynë arbër   simbol urtësie krenari e shqiptarisë kurorë diturie rrënjë e ...

Më shumë...

RKL: Për 200 milicët e mbetur pa punë të kohës së ish-Kosovë Metohisë, kërkohet trajtim institucional

Disa ish-kuadro dhe pjesëtarë të Policisë së Kosovës deri në vitin 1990, e njohur asokohe  si Milicia e Kosovës dhe Metohisë, ndihen të anashkaluar dhe të harruar nga institucionet e vendit. Vetëm rreth 200 ish-policë shqiptarë, të cilët në vitin 1990 janë larguar nga puna, duke ia dorëzuar Serbisë, armët ...

Më shumë...

Edi Rama: Me këmishën e bashkimit, që tani na mundëson ripërkufizimin e hapësirës shqiptare…

(Fjala e kryeministrit të Shqipërisë, Edi  Rama, mbajtur  para deputetëve në Kuvendin e Kosovës)   “Do të udhëtojmë bashkë, të gjithë, ose nuk udhëtojmë. Pa përfaqësuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk nisemi – sot, as nesër, asnjëherë. Kështu mendojmë të gjithë. Vetëm Bashkë,” tha profesor Rexhep Qosja, një prej ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Bijë dhe etër-vrasës, pjesë nga romani në dorëshkrim, “Guri i betimit”

Në Rashkë, në fillim të shekullit XI,  banorët e pjesës veriore të Ballkanit, Servia e kohës romake, shumica me prejardhje nga fiset sllave, kishin krijuar një principatë të fuqishme, e cila përbëhej nga një numër i madh fisesh me prejardhje të përzier racore. Në mesin e tyre  ishte shquar familja ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Java e Ukshin Hotit, 11-16 maj 2013. Ukshin Hoti nuk i përket harresës

Më 16 maj, bëhen 14 vjet që nuk dihet asgjë për rrethanat e zhdukjes së Ukshin Hotit, të këtij kolosi të madh të mendimit politikë shqiptar. Lidershipi politikë e institucional i Kosovës, për 14 vjet rresht heshtën, nuk e ngritën zërin për ndriçimin e fatit të këtij personaliteti EMBLEMATIK të ...

Më shumë...

Isa Mulaj: Koha e rilindjes kombëtare shqiptare në Turqi

Turqia është shteti me numrin më të madh të shqiptarëve në botë. Stambolli më 1850 kishte 60.000 shqiptarë (mbi 4 herë më shumë se Prizreni) dhe sot mbetet qyteti me numrin më të madh të shqiptarëve. Shqiptarët në Ballkan duhet t’i shikojnë shqiptarët e Turqisë dhe Turqinë siç e shohin ...

Më shumë...

Isuf Sherifi: Ulërima e ujkut dhe bubullimat e Ag Apollonit

Mbresa çasti dhe të përhershme gjatë leximit të romanit “Ulërima e ujkut” të shkrimtarit Ag Apolloni. Botoi Shtëpia Botuese „OM“. Prishtinë, 2013. “Brikolazhi” që sjell Ag Apolloni përmes “trineqiadës” së tij, hedhur në letër përmes „ulërimës së ujkut“, për mendimin tim të lirë (dhe këtu nuk i vë pikë asçkaje), ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: 60 vjet nga fillimi i veprimtarisë letrare artistike të Adem Demaçit

Janë bërë 60 vjet qyshkur Adem Demaçi e ka shkruar tregimin e tij të parë, “Te xha Sakipi”, botuar asokohe në revistën letrare, “Jeta e re”. Dhe prej vitit 1953, kur u botua rrëfimi i tij i parë, në kujtesën e liridashësve  do të shquhej ky emër i veçantë, i ...

Më shumë...

Historia shqiptare nëpër fragmente të këngëve të trimërisë

 “Kush të don me imanë me vdekë, le t’ luftojë me turkoshak”! Këto dy vargje të një këngë të trimërisë të kohës së Mehmed Ali Pashës së Misirit, (1769-1849)  nuk i kemi shkëputur pa qëllim nga tërësia e këngës, sepse këto vargje janë një mesazh i kohës, mesazh i cili ...

Më shumë...

RKL: Vdiq Mandela i Afrikës, është gjallë e i fortë Mandela i Evropës

Vdekja e jugo-afrikanit, Nelson Mandela, në moshën 95-vjeçare, e ktheu kujtesën e botës përparimtare demokratike drejt këtij personalitet me rëndësi botërore, për shkak të idealeve të tij çlirimtare e humane, për shkak se për bindjet e tij vuajti rreth 30 vjet burg në kohën e kolonializmit dhe Aparthejdit në Afrikën ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Shkollat tona: Edukim apo dhunë?

Dhuna që shpërtheu në mes të filloristeve, ku “Duda” rrihte pamëshirë shoqen e saj, mori dhenë dhe pothuajse tronditi mbarë opinionin. Në fakt një dhunë e këtillë nuk do të dihej po të mos bëhej publike nga vet agresorja pasi që dhunën e ushtruar me krenari e incizonte dhe më ...

Më shumë...

A. Q. Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, hero kombëtar i të gjithë shqiptarëve pa dallim feje

Në kohën kur Kosova nën presionin e fuqishëm të BE-së, në Bruksel ka  nënshkruar marrëveshje të dëmshme për të ardhmen e vendit, në kohën kur Evropa po bën përpjekje të na bind se Serbia dhe serbët e kanë vendin brenda Kosovës,  në veri dhe kudo në enklava, në kohën  kur  ...

Më shumë...