KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1070)

Ahmet Qeriqi

Dritëro Agolli: Akademia e Shkencave nuk është një çështje qeveritare, është çështje kombëtare

Dritëro Agolli

Akademia e Shkencave është një institucion që duhet të forcohet, jo të dobësohet. Është e gabuar të mendohet se Akademia jonë është një trashëgimi e së shkuarës. Ajo u themelua nga dijetarë të mëdhenj, që ishin formuar në universitete me emër. Akademia e Shkencave gjithnjë ka pasur njerëz të zotë, ...

Më shumë...

Lunaçek: Nuk jam armike e Serbisë, por është e sigurt se Serbia nuk do të hyjë në BE pa e njohur Kosovën

Ulrike

Mediet në Beograd bëjnë të ditur se nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunaçek ka deklaruar se nuk është  armike e Serbisë, por është e sigurt se Serbia nuk do të hyjë në Bashkimin Evropian pa e njohur Kosovën. Nuk është kështu pse unë e them këtë ...

Më shumë...

Mustafa: Demarkacioni dhe AKS-ja kushte për liberalizimin e vizave

Mustafa

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa ka deklaruar se luftimi i korrupsionit dhe ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, janë dy kushtet që duhet përmbushur para se të lëvizim pa viza. Për demarkacionin, tha se ratifikimi i marrëveshjes duhet të ndodh. Mustafa në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës. ...

Më shumë...

Kuçi dhe Tolaj, kanë kërkuar nga Policia të mos pengojë arritjen e protestuesve, në Prishtinë

Kuçi dhe Tolaj, kanë kërkuar nga Policia të mos pengojë arritjen e protestuesve, në Prishtinë

Sekretari i Përgjithshëm i AAK-së, Blerim Kuçi, dhe sekretari Ekzekutiv, Valon Tolaj, kanë pasur një takim me zyrtarë të policisë së Kosovës, me qëllim për t’i harmonizuar veprimet për mbarëvajtjen e protestës së nesërme në Prishtinë, njofton kumtesa nga AAK. Kumtesa, duke njoftuar për këtë takim thekson: ”Duke u nisur ...

Më shumë...

Më 13 maj të vitit 1999, në fshatin Korishë të Prizrenit, avionët e NATO-s gabimisht goditën popullatën civile shqiptare

Më 13 maj të vitit 1999, në fshatin Korishë të Prizrenit, avionët e NATO-s gabimisht goditën popullatën civile shqiptare

Më 13 maj të vitit 1999, në fshatin Korishë të Prizrenit, avionët e NATO-s, gabimisht  goditën popullatën civile shqiptare, e cila mbahej e rrethuar nga forcat ushtarake, policore serbe, në pikë qëndrimin e tyre . Natën e 13 majit të vitit 1999, nga bombardimet u vranë 77 civilë shqiptarë, në ...

Më shumë...

35-vjetori i qëndresës heroike të Tahir Mehës e Nebih Mehës në Prekaz të Drenicës

Tahir Meha, Emin Lati Nebih Meha

13 maji i viti 1981 shënohej si “Dita e Milicisë” së Jugosllavisë, dhe ajo qe dita që nxiti forcat e Milicisë së Jugosllavisë për ta rrethuar një shtëpi të një shqiptari të pabindur, në Prekaz të Drenicës, me qëllim për të shënuar edhe një fitore tjetër kundër “nacionalizmit dhe irredentizmit ...

Më shumë...

Sylejman Selimi: Kam luftuar për vendin tim me bashkëluftëtarët e mi me aq sa kemi pasur mundësi

Sylejman Selimi, Sami Lushtaku dhe Musa Jashari

Gjatë seancës gjyqësore në Gjykatën e Apelit, në Prishtinë, ish-komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimi, ka thënë se i ka shërbyer vendit me ndershmëri. Ai ka mohuar ta ketë maltretuar dikë. Të pretendohet se e kam maltretuar dikë në këtë objekt është e pavërtetë dhe asnjëherë në ...

Më shumë...

Nuk është arritur marrëveshje për vazhdimin apo ndërprerjen e misionit EULEX në Kosovë

Nuk është arritur marrëveshje për vazhdimin apo ndërprerjen e misionit EULEX në Kosovë

Kryetari, Hashim Thaçi ka  zhvilluar një takim me zyrtarëve më të lartë të institucioneve vendore e ndërkombëtare në vend. RTK bëri të ditur se gjatë takimit është biseduar rreth vazhdimit të misionit të EULEX-it në Kosovë. Pjesëmarrës në takim kanë qenë kryetari Thaçi, kryeministri Mustafa, kryeparlamentari, Kadri Veseli, ministri i ...

Më shumë...

Rasim Selmanaj: Nuk do të zbatoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese në rast se ai merret në favor të Manastirit të Deçanit

Rasim Selmanaj

Zyrtarët komunalë të Deçanit i janë drejtuar me një kërkesë Gjykatës Kushtetuese, e cila pritet të marrë vendim  lidhur me rastin e disa  tokave publike në Deçan, pronësinë e të cilave po e kërkon Manastiri i Deçanit. Kryetari i komunës, Rasim Selmanaj, paralajmëron se nuk do të zbatojë vendimin e ...

Më shumë...

IDK: Këshilltarët politikë për një vit punë në institucionet e Kosovës arrijnë shumën prej 1.258.975 euro

KDI

Instituti Demokratik i Kosovës, ka bërë me dije se këshilltarët politikë në Kuvendin e Kosovës, Qeveri dhe Presidencë, buxhetit të shtetit i kushtojnë mbi një milion euro. “Për një muaj të 149 këshilltarët politikë në tri institucionet kryesore: Presidencë, Qeveri e Kuvend marrin pagë mesatarisht 704 euro, e që në ...

Më shumë...

Vehapi: E kemi borxh të përkujtojmë jetët dhe veprat e dëshmorëve të kombit në mënyrë institucionale

Vehapi: E kemi borxh të përkujtojmë jetët dhe veprat e dëshmorëve të kombit në mënyrë institucionale

Me rastin e manifestimeve përkujtimore. “Java e Dëshmorëve”, Komuna e Rahovecit  organizoi Akademi solemne për dëshmorët e rënë në luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Me këtë rast në fillim të fjalimit të tij, kryetari, Idriz Vehapi drejtoi kritika për ish bashkëluftëtarët e dëshmorëve, për mos pjesëmarrje në këtë akademi. ...

Më shumë...

Bulliqi: Vite më parë Qeveria e Kosovës ka asfaltuar rrugët, të cilat tani me Demarkacion iu kanë falur Malit të Zi

Bulliqi

Eksperti i hartave, Shpejtim Bulliqi ka përkujtuar se vite më parë Qeveria e Kosovës ka asfaltuar rrugë të cilat tani sipas demarkacionit i takojnë Malit të Zi. Gjeografi, Shpejtim Bulliqi ka kërkuar nga Qeveria që të mos e dërgojë për votim në Kuvend versionin e tashëm për Demarkacionin me Malin ...

Më shumë...

Rama: Të jesh i majtë do të thotë të besosh që ka edhe më mirë, të jesh i djathtë do të thotë të besosh që ka edhe më keq

Edi Rama

Partia Socialiste ka rikthyer Akademinë Politike te fondacioni, Qemal Stafa. Me Olta Xhaçkën në krye, këtë vit, akademia do të pranojë 120 studentë. I pranishëm në ceremoninë e rihapjes së Akademisë, ish-drejtuesi i fondacionit “Qemal Stafa”, ministri, Saimir Tahiri i bëri thirrje të rinjve që të bëhen pjesë e saj, ...

Më shumë...

Sot në Ponoshec të Gjakovës është përuruar Kompleksi Memorial i varrezave të dëshmorëve

Sot në Ponoshec të Gjakovës është përuruar Kompleksi Memorial i varrezave të dëshmorëve

Sot në Ponoshec të Gjakovës është përuruar Kompleksi Memorial i Varrezave të Dëshmorëve në shënim të  ditës së  dëshmorëve të këtij fshati. Në këtë ceremoni ka marrë pjesë edhe kryetarja e komunës së Gjakovës Mimoza Kusari – Lila, e cila ka thënë se ndërtimi i këtij kompleksi, i financuar nga ...

Më shumë...

Rexhep Tajip Erdogan: NATO-ja nuk ka forca të mjaftueshme të vendosura në Detin e Zi

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se NATO-ja nuk ka forca të mjaftueshme të vendosura në Detin e Zi. Për ta bërë edhe më të fortë Aleancën, Erdogan ka thënë se Bosnjë Hercegovina dhe Maqedonia duhet t’i bashkohen sa më shpejt Aleancës. Për këtë arsye, NATO-ja nuk mund ...

Më shumë...

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci priti në takimin ministrin e Ekonomisë të Maqedonisë, Driton Kuçi

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci priti në takimin ministrin e Ekonomisë të Maqedonisë, Driton Kuçi

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci priti në takimin ministrin e  Ekonomisë së Maqedonisë, Driton Kuçi. Temë qendrore e takimit në mes tyre ishte intensifikimi  dhe bashkëpunimi në fushat e interesit të përbashkët si energjia, infrastruktura dhe fusha tjera në kuadër të bashkëpunimit rajonal. Me këtë rast, ministri, Stavileci tha ...

Më shumë...