Brickos

Ahmet Qeriqi

Shtetet e DASH: Bashkuara të Amerikës ashtu si kurdoherë edhe kësaj radhe janë në krah të miqve shqiptarë

RKL: Zbulime “epokale” e groteske të Shaban Muratit dhe Ardi Nurrellarit

Departamenti Amerikan i Shtetit përmes një deklarate publike  ka thënë se ashtu sikurse në kohë tjera të vështira, Shtetet e Bashkuara janë në krah të miqve shqiptarë. Departamenti me këtë rast  ka shprehur ngushëllimet për viktimat e tërmetit të kësaj jave në Shqipëri, që la dhjetëra të vrarë dhe qindra …

Më shumë...

Jens Stoltenberg: Vetëm NATO-ja mund ta ruajë Evropën dhe jo Franca apo Bashkimi Evropian

Jens Stoltenberg

Kryetari Francës, Emmanuel Macron tha se deklarata e tij për “vdekjen e trurit të NATO-s” ka shërbyer si një thirrje zgjimi për anëtarët e aleancës. Gjatë një takimi me sekretarin e Përgjithshëm të Aleancës, Jens Stoltenberg, presidenti francez tha se “ndihet i lumtur që të gjithë tani mendojnë më shumë …

Më shumë...

Sa herë vjen Nëntori, nga viti në vit, në ditë të vështira e të mira bëhen bashkë shqiptarët shpirtërisht, në një Shqipëri

Radio Kosova e Lirë, Kalendari kombëtar – muaji nëntor

Sa herë vjen Nëntori, nga viti në vit, në ditë të vështira e të lumtura bëhen bashkë shqiptarët liridashës në Shqipëri, Kosovë, në Iliridë, në Kosovën Lindore, në trevat shqiptare të Malit të Zi në mërgatë dhe në Çamëri. Sa herë vjen Nëntori, nga viti në vit, bëhen bashkë për …

Më shumë...

Me nxjerrjen nga rrënojat edhe të tre trupave të tjerë, në Thumanë, ka shkuar në 37 numri i të vdekurve nga pasojat e tërmetit

Termeti ne Shqiperi

Me nxjerrën nga rrënojat edhe të tre trupave të tjerë në Thumanë, ka shkuar në 37 numri i të vdekurve nga pasojat e tërmetit. Ministria e Mbrojtjes bën me dije se operacionet e kërkim-shpëtimin janë ndërprerë, pasi nuk ka informacion nësa ka akoma persona nën rrënoja. Ndërkohë Kryeministri i Shqipërisë, …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Gjenerallejtnant Rrahman Rama viziton zonat e goditura nga tërmeti në Shqipëri

Gjenerallejtënant, Rrahman Rama: Procesi i tranzionit të Forcës është në koordinim edhe me akterët ndërkombëtar

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Gjenerallejtnant Rrahman Rama ka shoqëruar kryetarin  e Kosovës z. Hashim Thaci, në vizitë zonave të goditura nga tërmeti i djeshëm në Durrës dhe Thumanë të Shqipërisë. Qëllimi i kësaj vizite ishte që të njihen nga afër me punën dhe angazhimet e njësiteve të …

Më shumë...

Dr. Prof.. Hakif Bajrami: Sahit Sadri Çatani, heroi që i qëndroi pranë dhe ishte pjesë e luftës çlirimtare në çdo epokë të jetës

Dr. Prof.. Hakif Bajrami: Sahit Sadri Çatani, heroi që i qëndroi pranë dhe ishte pjesë e luftës çlirimtare në çdo epokë të jetës

(Prof. Ahmet Qeriqi, SADRI SAHIT ÇATANI, 1910-1987, Prishtinë 2019, f. 273 (Botim “Radio Kosova e Lirë) Monografia e profesor, Ahmet Qeriqit, është shkruar me një përkushtim dhe mjeshtri të një niveli, që mund të merret si shembull se si duhet t` u qasemi personaliteteve që kanë shënuar historinë në nivelin …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: 28-Nëntori -DITA E FLAMURIT

Shumica e shteteve të botës kanë uruar Shqipërinë për 28 nëntor, në mesin e tyre edhe NATO-ja

( Me rastin e 107-vjetorit të Ditës së Flamurit kombëtar shqiptar) Për çdo vit, porsa afron data e 28 nëntorit, çdo shqiptari i kujtohet Ismail Qemali, ky bir i shquar i Shqipërisë, nipi i Ismail bej Vlorës, oficer madhor i Turqisë, i vrarë prej saj pse ishte mik i Ali …

Më shumë...

KQZ-ja me vota unanime ka certifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme të 6 tetorit

KQZ-ja me vota unanime ka certifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme të 6 tetorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me vota unanime ka certifikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit. Pas vendimit për rinumërim nga Paneli zgjedhor, koalicioni NISMA-AKR-PD ka arritur të kalojë pragun zgjedhor mbi 5 për qind. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka tha se certifikimi i rezultateve të zgjedhjeve …

Më shumë...

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Sot në Therandë (ish Suharekë) u përurua monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani. Kjo monografi, kushtuar luftëtarit të mirënjohur të NDSH-së nga fshati Duhël, është libër  i radhës i  autorit, Ahmet Qeriqi për luftëtarët e NDSH-së. Në fjalën e tij para të pranishmëve, kryetari i komunës së Therandës, Bali Muharremaj …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme bazuar në kushtetutën e vendit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme bazuar në kushtetutën e vendit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka mbledhur qeverinë në një takim urgjent mëngjesin e sotëm ndërsa vazhdon operacioni për shpëtimin e personave të cilët janë ende nën rrënoja. Ai deklaroi se sot ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme bazuar në kushtetutën dhe legjislacionin përkatës. Ashtu si kushtetuta dhe legjislacioni e shpjegojnë …

Më shumë...

U mbajt Konferenca „FSK dhe Partnerët 2019“

Ministria e Mbrojtjes sot mbanë konferencën e fundvitit për media

Në Ministrinë e  Mbrojtjes, në organizimin e Departamentit për Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Integrime Euroatlantike të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Departamentit të Planifikimit të Shtabit të Përgjithshëm të FSK-së, u zhvilluan punimet e sesionit vjeshtor të Konferencës „FSK dhe Partnerët 2019“. Në këtë konferencë morën pjesë ambasadorë dhe atashe të mbrojtjes …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi e ka shpallur të mërkurën, më 27 nëntor 2019, ditë zie në Kosovë

Kryetari, Hashim Thaçi e ka shpallur të mërkurën, më 27 nëntor 2019, ditë zie në Kosovë

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka shpallur të mërkurën, më  27 nëntor 2019, ditë zie në vendin tonë, në nderim të viktimave që humbën jetën nga tërmeti në Republikën e Shqipërisë. “Në shenjë respekti shtetëror dhe qytetar, dita e mërkurë, 27 nëntor 2019, shpallet ditë zie shtetërore në Republikën e …

Më shumë...

Kosova dhe shqiptarët përgjithësisht janë solidarizuar me vëllezërit e tyre të goditur nga tërmeti në Shqipëri

Kosova dhe shqiptarët përgjithësisht janë solidarizuar me vëllezërit e tyre të goditur nga tërmeti në Shqipëri

Tërmeti i rëndë që goditi sot Shqipërinë, ku deri tani janë raportuar mbi 15 të mbytur të gjetur  nën rrënoja dhe ku janë shkatërruar shumë pallate, shtëpi e ndërtesa, ka mobilizuar të gjithë shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Kosovë Lindore dhe në Mal të zi. Autoritetet e larta të vendit …

Më shumë...

Në Ministrinë e Mbrojtjes u zhvilluan punimet e sesionit vjeshtor të Konferencës „FSK dhe Partnerët 2019“

Në Ministrinë e Mbrojtjes u zhvilluan punimet e sesionit vjeshtor të Konferencës „FSK dhe Partnerët 2019“

Në Ministrinë e  Mbrojtjes, nën organizimin e Departamentit për Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Integrime Euroatlantike të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Departamentit të Planifikimit të Shtabit të Përgjithshëm të FSK-së, u zhvilluan punimet e sesionit vjeshtor të Konferencës „FSK dhe Partnerët 2019“. Në këtë konferencë morën pjesë ambasadorë dhe atashe të mbrojtjes …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, bëri të ditur se janë nxjerrë 41 persona nga gërmadhat

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, bëri të ditur se janë nxjerrë 41 persona nga gërmadhat

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë të ditur se janë nxjerrë 41 persona nga gërmadhat, ndërsa shumë shtete kanë shprehur gatishmërinë dhe po vijojnë që të sjellin ndihma në Shqipëri. “Kemi nxjerrë 41 persona nga gërmadhat. Kryetarë shtetesh më kanë njoftuar se do të nisin skuadra emergjencash. Kanë mbërritur …

Më shumë...

Agjencia Kosovare e Privatizimit zyrtarisht ka shpallur shitjen e aseteve përmes likuidimit nr.53

AKP

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) zyrtarisht ka shpallur shitjen e aseteve përmes likuidimit nr.53. Lista e tenderëve për privatizim me këtë valë të shitjeve përmban 123 asete/njësi atraktive të ndërmarrjeve shoqërore në Republikën e Kosovës, të cilat paraqesin një mundësi të shkëlqyer për zgjerim të biznesit apo iniciativa të reja …

Më shumë...