KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1050)

Ahmet Qeriqi

Kocias vazhdon ta injorojë çështjen çame, madje edhe fotot e panot e Çamërisë

Nikos Kotzias

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, i cili injoron çështjen e Çamërisë në një emision informativ të televizionit “MEGA” ka theksuar se, disa qarqe të caktuara nacionaliste po përpiqen të minojnë përpjekjet e Greqisë dhe Shqipërisë për përafrim, duke sjellë në qendër të vëmendjes çështjen inekzistente të çamëve. I pyetur ...

Më shumë...

Reagimi i Tiranës zyrtare: Çështja çame, thelbësore. Sjella e tifozëve, shembullore

Reagimi i Tiranës zyrtare: Çështja çame, thelbësore. Sjella e tifozëve, shembullore

Glevin Dervishi nga Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë duke komentuar deklaratat antishqiptare të ministri të jashtëm grek Koscias ka deklaruar: Më vjen keq ta them, por ne nuk ndajmë shqetësimin e tyre irracional nga fjala Çamëri. Çështja çame është një çështje thelbësore e raporteve dypalëshe dhe thelbësore për ...

Më shumë...

Mustafa: Manastirit të Deçanit duhet t ia japim tokat që ia dha Milosheviqi në kohën e tij

Mustafa

Në një intervistë për “Deutsche Welle”, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka kërkuar që vendimi i Gjykatës Kushtetuese lidhur me Manastirin e Deçanit, i cili i njeh këtij manastiri të drejtën mbi 24 hektarë tokë përreth tij, të mos ndërlidhet drejtpërdrejt me raportet shqiptaro-serbe, për shkak se sipas tij është ...

Më shumë...

Kombëtarja e Shqipërisë humbi nga Zvicra me rezultat një me zero

Kombëtarja

Ekipi i futbollistëve shqiptarë, në ndeshjen e sotme me Zvicrën  pas pesë minutave lojë mori një gol kur lojtari, Fabian Schar shënoi më kokë nga rivenja fundore. Loja  e Kombëtares u përkeqësuan edhe më shumë kur në fund  të pjesës së parë, nga loja për shkak të gabimeve ishte  larguar ...

Më shumë...

Fetnete Ramosaj, intervistë për uebfaqen bullgare, www.obshtestvo.net

Fetnete Ramosaj

(Intervista e veprimtares, publicistes dhe luftëtares së lirisë, Fetnete Ramosaj, bashkëpunëtore profesionale në Institutin për Hulumtimin e Krimeve të Luftës (IHKL) e botuar në uebfaqen bullgare,  www.obshtestvo.net Zonja Ramosaj, Ju merreni me hulumtimin e gjenocidit serb kundër shqiptarëve. Na tregoni, Ju lutem, për projektet Tuaja të reja në këtë drejtim ...

Më shumë...

Sot shënohet 17-vjetori i hyrjes në Prishtinë të forcave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

UCK

17-vjet më parë, me rastin e nënshkrimit të  kapitullimit të Serbisë e Malit të Zi, në Kumanovë, mes forcave të NATO-s dhe atyre serbe, forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nga Zona Operative e Llapit kishin depërtuar në  Prishtinë, për të marrë pjesë në dëbimin e forcave vrastare e barbare ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës as një vërejtje për vazhdimin e misionit të EULEX në Kosovë

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Isa Mustafës hoqi dorë nga të gjitha kërkesat që i kishte  bërë verbalisht gjoja për  reduktimin e pranisë së EULEX-it dhe ricaktimin e një formati mbikëqyrës.  Kjo Qeveri vasale ndaj Brukselit dhe Beogradit është pajtuar pa asnjë kusht që EULEX-i të vazhdojë mandatin deri më 15 qershor 2018 ...

Më shumë...

Lajmet më skandaloze të 10 qershorit 2016

Lajmet më skandaloze të 10 qershorit 2016

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se raportet tona me Serbinë, ( jo raportet e tij personale) por ato të Kosovës me Serbinë janë më të mira sesa që paraqiten në opinion. Raportet me Serbinë i kemi më të mira sesa me Bosnjën e Hercegovinën. Xhavit Haliti arsyeton kolonizimin e ...

Më shumë...

Xhavit Haliti: Serbia ka të drejtë ta “rikolonizojë” Kosovën

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Xhavit Haliti, citohet të ketë thënë për Kosovapress se  ndërtimi nga ana e Serbisë të 300 shtëpive për serbët në veri të Mitrovicës, është veprim i drejtë dhe i duhur. Serbia ka të drejtë t’i ndërtojë dhe t’i ndihmojë qytetarët serbë ...

Më shumë...

Mustafa ndihet komod nën flamujt e Serbisë në Graçanicë, nuk pyet për flamurin e Kosovës

Mustafa ndihet komod nën flamujt e Serbisë në Graçanicë, nuk pyet për flamurin e Kosovës

Kryeministri i Kosovës,  Isa Mustafa qëndroi për një vizitë në komunën me shumicë  serbe të Graçanicës dhe bisedoi  me kryetarin e kësaj komune, Vladeta Kostiq. Mustafa premtoi se Qeveria e Kosovës ka  arsye të mëdha që të përkrah këtë komunë dhe të investojë, pasi që qytetarët e Graçanicës duhet të ...

Më shumë...

Tribunë shkencore në Tiranë për Demarkacionin Kosovë-Mali i Zi

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

Sot, në datën 10 qershor 2016, prej ortës 10.00 deri në 13.00, në kuadrin e 138 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, në Tiranë, në sallën e Bibliotekës Kombëtare, u mbajt  Tribuna Shkencore me temë: “Aspekte ndërkombëtare, gjeografike, politike e historike lidhur me Demarkacionin Kosovë-Mali i Zi”, organizuar nga Qendra për  ...

Më shumë...

Haradinaj dhe Limaj: EULEX-i i nevojshëm për Kosovën (!)

Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj

Vazhdimin e mandatit të misionit EULEX, për të katërtën herë në Kosovë, e kanë arsyetuar kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe kryetari i Nismës, Fatmir  Limaj. Ata duke folur për Kosovapress, mendojnë se EULEX-i në Kosovë është i nevojshëm, pasi që sipas tyre institucionet e vendit  kanë dështuar që të ...

Më shumë...

Prof. Jusuf Jusufi: Gjenocidi serb atak mbi një popull me kulturë të lashtë

Prof. Jusuf Jusufi: Gjenocidi serb atak mbi një popull me kulturë të lashtë

Mbrëmje letrare në Münster. Është 4 qershor 2016, ora 19.00, ditë me diell, qielli i kaltër i jepte një kuptim më tepër këtij evenimenti. Në sallën e mbushur përplot hyri me përshëndetje të ngrohtë, njeriu që përjetoi për së afërmi ngjarje trishtuese, krime që vetëm të çmendurit mund që t’i ...

Më shumë...

Kryetari Veseli takoi Grupin e Miqësisë Bullgari-Kosovë të Parlamentit bullgar

Kryetari Veseli takoi Grupin e Miqësisë Bullgari-Kosovë të Parlamentit bullgar

 Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, u takua me Grupin e Miqësisë Bullgari-Kosovë të Parlamentit bullgar, i cili drejtohet nga deputeti Georgi Andonov. Në takim u bisedua për marrëdhëniet midis dy parlamenteve, me theks të veçantë, në këmbimin e përvojave në fushën e legjislacionit dhe reformave të ...

Më shumë...

Krasniqi: Serbia ndërton në Kosovë si në tokë të babës

Lugina e Diellit

Në pjesën veriore të Kosovës, Serbia po e ndërton lagjen “Lugina e Diellit”, sipas planit të prezantuar kohë më parë në Beograd. Sipas atij plani do të ndërtohen 300 shtëpi me gjithë infrastrukturën e nevojshme, çerdhe, shkollë, ambulanca, me pretendimin që të jenë të gatshme për banim brenda dy vjetësh. ...

Më shumë...

Lëvizje Vetëvendosje e ka pritur me kritika të ashpra shtyrjen e mandatit të EULEX-it në Kosovë

Vetëvendosje: Për vazhdimin e dialogut qeveria Hoti e hoqi reciprocitetin ndaj Serbisë por hoqi dorë edhe nga shëndetësia

Lëvizje Vetëvendosje e ka pritur me kritika të ashpra  shtyrjen e mandatit të EULEX-it në Kosovë. Ky mision kishte ardhur në Kosovë me premtimet për luftimin e krimit dhe korrupsionit si dhe forcimin e sistemit vendor të drejtësisë, por që sipas saj ka dështuar në misionin e marrë. Madje EULEX-i ...

Më shumë...