Ahmet Qeriqi

David L. Phillips: Administrata e Trumpit kërkon zgjidhje të shpejtë, por s’ka zgjidhje të tillë për krimet e Serbisë

David L. Phillips

David L. Phillips, drejtori i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Institutin për Studimin e të Drejtave të Njeriut në Universitetin Columbia në New York, njëherësh njohës i mirë i rrethanave politike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, në një intervistë të shkurtër për “Zërin” rreth …

Më shumë...

Egzon Kastrati: Kosova nën kontekstin e zhvillimit të strategjisë se Brendeve

Egzon Kastrati

Ekonomia e Kosovës është tepër e brishtë dhe si e tillë nuk lejon që Kosova të këtë potenciale dhe kapacitete konkurruese me vendet e tjera. Kosova duhet të hartoj një strategji së pari të rris investimet duke fuqizuar sektorin privat e më pastaj të bëhët tepër atraktive edhe për kompanitë …

Më shumë...

Avdullah Hoti: Nesër në Bruksel diskutimet do të jenë pjesë e marrëveshjes finale për njohje reciproke

Avdullah Hoti: Vjosa Osmani nuk do të marr asnjë votë të LDK-së, elektorati ynë nuk shkon në Vetëvendosje

Kryeministri, Avdullah Hoti, bashkë e ministrin e Arsimit, Ramë Likaj, kanë mbajtur konferencë për media pas mbledhjes së Qeverisë, në të cilën është miratuar Master-Plani për organizimin e vitit të ri shkollor 2020-2021 në kushte të pandemisë. Kryeministri Hoti, me këtë rast, tha se në dokumentin e miratuar janë dhënë …

Më shumë...

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi premton mbështetje të pa rezervë për gratë ndërmarrëse

Ministri Krasniqi: E ndaluam e importin e vajit të palmës pas kërkesave të shumta nga prodhuesit vendorë të qumështitështetje të pa rezervë për gratë ndërmarrëse

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi priti në një takim njoftues përfaqësueset e organizatës EcoKosWomen nga Prishtina, të kryesuar nga drejtoresha Magbule Hyseni. Në takim u diskutua për planet e bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë dhe kësaj organizate për vitin 2020-2021 në mbështetje të grave ndërmarrëse të …

Më shumë...

IKSHP bëri të ditur se 4 të infektuar e kanë humbur betejën me koronavirus

IKSHPK

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, në raportin e fundit, ka bërë të ditur se nga 511 mostra të marra në terren, 157 raste kanë rezultuar pozitive, ndërsa janë shëruar 154 persona. Po ashtu, në krahasim me raportin e fundit të IKSHPK-së, bëhet e ditur se 4 të infektuar  e kanë …

Më shumë...

RKL: Greqia i ka arritur të gjitha qëllimet ekspansioniste kundër shqiptarëve, tani u kërkon edhe fshirjen e kujtesës historike

RKL

Athina zyrtare  akuzon Shqipërinë se nuk po zbaton një marrëveshje për ndryshimin e teksteve në librat e gjeografisë dhe të historisë, ku përmenden shqiptarët e Greqisë, arvanitasit, suliotët, Çamëria dhe trevat,  apo toponimet shqiptare në Greqi. Mospëlqimi është ngritur në Komisionin Europian nga eurodeputeti grek i “Demokracisë së Re”, Manolis …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Kryetari, Bashkim Ramosaj para sfidës së madhe!

Adem Lushaj

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, është nën presion të madh. Është mes presionit politik dhe presionit qytetarë. Mund ta them me përgjegjësi, “mos qofsha në pozicionin e tij”. Kjo u dëshmua edhe me rastin e vizitës së Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti dhe gjeneralit të KFOR-it, …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Nacionalizmi kosovar v.s. Kombit shqiptar

Agim Vuniqi

Koncepti i kombit nuk përkon dot vetem me të drejtën e administrimit te territorit dhe qeverine e veçante, por me teper identifikon kombin si nje grup te veçante i njerezve me gjuhe dhe kulture te perbashket (rasti i hebrenjeve). Vetem ne shekullin e XIX u be e zakonshme qe çdo …

Më shumë...

Izet Ibrahimi: Letër dërguar zyrtarëve të lartë të Qeverisë së Kosovës lidhur me zhvillimin e “Minierës së Re”

Izet Ibrahimi

Për: z. Blerim Kuçi, Minister i Zhvillimit Ekonomik. Në dijeni; z. Avdullah Hoti; Kryeminister i Qeverisë së Republikës së Kosovës; Albulena Halimi Zv.Kryemister e Qeverisë së Republikës së Kosovës; Besnik Tahiri Zv.Kryemister i Qeverisë së Republikës së Kosovës; Kryesuesi i Bordit të Drejtorëve të KEK–ut Luigj Imeri U.D. i KEK …

Më shumë...

Fitim Çaushi: Faik Konica, miti i një matrapazi?

Faik Konica (1875 - 1942)

Është tjerrë shumë, madje me “erudicion” fals, thënia e Konicës: “Armiqtë më të mëdhenj të Shqipërisë janë vetë shqiptarët”. Po ta vendoste Konica padinë e tij kundër popullit shqiptar në numrin njëjës, me anë të një silogjizmi të thjeshtë do të dilte: Ose Faiku nuk qenkësh shqiptar në shpirt e …

Më shumë...

Avzi Mustafa: Mejtepet, shkollat e para shqipe

Avzi Mustafa: Mejtepet, shkollat e para shqipe

Në zhvillimin e shkollës dhe të arsimit nën Perandorinë Osmane qartë dallohen dy periudha: periudha e parë kap kohën prej vendosjes së Perandorisë në këto treva e deri në gjysmën e shekullit XIX, kur shkollat kanë po ato tipare të sistemit feudalo-skolastik në aspektin pedagogjik në zbatimin e metodave të …

Më shumë...

Letër nga burgu: Nexhemdin Pireva ( 1955-1994)- letër vëllait, nga Burgu i Zabellës së Pozharevcit

Nexhmedin Pireva

Vëlla Adem! Më së paku më ka shkuar mendja që edhe nëna vjen në vizitë kësaj radhe, por gjithçka po ndodhka. U gëzova pa masë që u takuam edhe njëherë për së gjalli. Ishte plakur shumë, e ka plakur sëmundja shumëvjeçare, beso që mbasi që ka ardhur me ju edhe …

Më shumë...

Bedri Halimi: Vështrim për librin publicistiko historik “Tokë e mbjellë me varre”, e autorit, Dibran Fylli

Bedri Halimi: Vështrim për librin publicistiko historik “Tokë e mbjellë me varre”, e autorit, Dibran Fylli

Gjatë vitit të kaluar, më 2019 nga shtëpia botuese Pro Kult Pres u botua libri me titull “Tokë e mbjellë me varre” i autorit Dibran Fylli dhe me nëntitullin “Krimet serbe në Kosovë 1998/1999, argumente”. Që në fillim të librit autori jep një historiat të shkurtër të Kosovës dhe në …

Më shumë...

Mandati i Gjykatës Speciale përfundon vetëm kur Këshilli i Bashkimit Evropian u bën me dije institucioneve të Kosovës

Mandati i Gjykatës Speciale përfundon vetëm kur Këshilli i Bashkimit Evropian u bën me dije institucioneve të Kosovës

Pavarësisht se mandati i Gjykatës Speciale, sipas nenit të amandamentit në fuqi  përfundon për një periudhë pesëvjeçare, shpallja e përfundimit është legjitime vetëm kur Këshilli i Bashkimit Evropian do t’i lajmërojë për këtë institucionet e Kosovës. Lidhur me këtë mundësi selektive  të interpretimit të afatit të kësaj Gjykate, Kryetari i …

Më shumë...

Arton Musliu: Prelud ekonomik drejt një marrëveshjeje politike Kosovë- Serbi!

Arton Musliu: Prelud ekonomik drejt një marrëveshjeje politike Kosovë- Serbi!

Çfarë duhet të përmbajë kjo marrëveshje, si duhet të trajtohet asociacioni dhe modelet që (s) duhet të referohen?! Kosova gjendet në udhëkryqin më të madh politik që nga koha e shpalljes së pavarësisë së saj. Duke qenë se tashmë kemi hyrë në fazën finale të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë, …

Më shumë...

Ali Hertica: Gazetat do të shuhen nga një shuarje e heshtur

Ali Hertica

Teknologjitë e reja, dhe veçanërisht media sociale, u japin mundësi qytetarëve të shprehin drejtpërsëdrejti pikëpamjet e tyre. Falë platformave dhe sistemeve të teknologjisë, çdo qytetar sot mund të bëhet jo vetëm një marrës pasiv, por edhe një prodhues aktiv i informacionit dhe të ndikojë në peizazhin e informacionit në kohë …

Më shumë...