Airport Adem Jashari
kek
tv dielli
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1010)

Ahmet Qeriqi

Hasani: Qëllimi i koalicionit PDK-LDK-Srpska është kryer kur Hashim Thaçi u zgjodh kryetar i vendit

Nait Hasani

Deputet i PDK-së, Nait Hasani konsideron  se qëllimi i koalicionit PDK-LDK-Srpska është kryer në momentin kur Hashim Thaçi u zgjodh kryetar i vendit dhe tash mund të flitet për zgjedhje të reja. Kjo nuk është tradhti ndaj LDK-së.  Thaçi ka ardhur në krye të shtetit të Kosovës njëjtë sikur paraardhësit ...

Më shumë...

Lekaj: Pavarësisht dallimeve, AAK-ja është e përkushtuar që opozita të jetë e bashkuar

Pal Lekaj

Shefi i grupit parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka bërë me dije se kjo parti politike do të jetë në një listë të përbashkët me opozitën vetëm si subjekt i barabartë me Lëvizjen Vetëvendosje!  Ai ka treguar se kjo gjë tani për tani nuk po i ...

Më shumë...

Policia e Kosovës ka bërë të ditur planin operativ për ceremoninë e kryetarit Hashim Thaçi në qendër të Prishtinës

Raportet e Policisë përshkruajnë veprimet inkriminuese të Shpëtim Maxhunit, djali i shefit të AKI-së, Shpend Maxhuni

Policia e  Kosovës ka bërë të ditur planin operativ për ceremoninë e kryetarit Hashim Thaçi në qendër të Prishtinës. Sot prej orës 9.00 është bllokuar rruga “Agim Ramadani, në Prishtinë. Po ashtu janë bllokuar edhe rrugicat që lidhen me këtë rrugë, në drejtim të sheshit dhe bllokimi i rrugicave që ...

Më shumë...

Masa të rrepta policore për mbarëvajtjen e ceremonisë të emërimit të kryetarit Hashim Thaçi

Masa të rrepta policore për mbarëvajtjen e ceremonisë të emërimit të kryetarit Hashim Thaçi

Policia e Kosovës njofton i ka bërë të gjitha përgatitjet për mbarëvajtjen e procesit të inaugurimit të Hashim Thaçit në pozitën e kryetarit të Kosovës. Plani policor ka për qëllim kryesor mbajtjen e rendit, qetësisë dhe sigurisë publike, zbatueshmërinë e ligjit, shtimin e masave të sigurisë para, gjatë dhe deri ...

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në takim, kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në takim, kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në takim, Kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama. Në një takim shumë miqësor u diskutua për zhvillimet e fundit politike në Kosovë.  Dëgjova rekomandimet dhe kritikat miqësore që i përcolli për të mirën dhe të ardhmen e Kosovës”, tha kryetari Ahmeti. ...

Më shumë...

Ministri Demolli ngushëllon ministren shqiptare të Mbrojtjes zonjën Kodheli

Ministri Demolli ngushëllon ministren shqiptare të Mbrojtjes zonjën Kodheli

Ministri i Forcës së  Sigurisë së Kosovës, Haki i ka dërguar një Telegram ngushëllimi , ministres së Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë, zonjës Mimi Kodheli, me rastin vdekjen në detyrë të dy oficerëve të Forcave Ajrore Shqiptare, pas rrëzimit të helikopterit.  Në fillim, ministri Demolli shpreh keqardhjen për aksidentin tragjik ...

Më shumë...

Dita Botërore e Shëndetësisë iu kushtua sëmundjes së diabetit

Dita Botërore e Shëndetësisë iu kushtua sëmundjes së diabetit

Ashtu sikur nëpër vende anekënd botës edhe në vendin tonë me anë të aktiviteteve të ndryshme u shënua Dita Botërore e Shëndetësisë. Aktivitetet për të shënuar këtë datë të rëndësishme për shëndetin iu kushtua diabetit. Ekspert të fushës së shëndetësisë theksuan se sëmundja e diabetit po shënon rritje kudo në ...

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, i cili me këtë rast uroi kryetarin Veseli për përmbylljen e suksesshme të procesit të zgjedhjes së presidentit të ri të Kosovës nga ana e Kuvendit, duke e konsideruar ditën e sotme si historike ...

Më shumë...

Vetëvendosja kërkoi lirimin e aktivistëve që u arrestuan derisa po gjuanin me gur ndërtesën e Kuvendit

Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje mban sot mbledhje për të diskutuar rreth përgatitjeve për seancën konstituive

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar lirimin e aktivistëve,  të cilët u arrestuan derisa po gjuanin me gur ndërtesën e Kuvendit të Kosovës gjatë seancës solemne kur po jepte betimin kryetari, Hashim Thaçi. Vetëvendosja ka ripërsëritur se ajo nuk e njeh, Hashim Thaçin kryetar të Kosovës dhe se nuk do ta njohin ...

Më shumë...

Pjesëtarë të familjeve: Jashari dhe Haradinaj nuk morën pjesë në ceremoninë e betimit të Hashim Thaçit, në Kuvend

Pjesëtarë të familjeve: Jashari dhe Haradinaj nuk morën pjesë në ceremoninë e betimit të Hashim Thaçit, në Kuvend

Pjesëtarë të familjeve emblematike të kombit:  Jashari dhe Haradinaj nuk morën pjesë në ceremoninë e betimit të Hashim Thaçit, në Kuvend edhe pse ishin rezervuar vendet për pjesëmarrjen e tyre në ceremoninë e betimit të Hashim Thaçit për postin e kryetarit të Kosovës. Përveç tyre është vërejtur edhe mungesa e ...

Më shumë...

Thaçi: Do të jem i përkushtuar për ta mbrojtur integritetin territorial dhe interesat e çdo qytetari

Thaçi: Do të jem i përkushtuar për ta mbrojtur integritetin territorial dhe interesat e çdo qytetari

Në Kuvendin e Kosovës u mbajt seanca solemne, në të cilën Hashim Thaçi u betua për kryerjen me përgjegjësi dhe përkushtim të detyrës së kryetarit të vendit. Gjatë fjalës së betimit në Kuvend,  ku kishte edhe mysafirë të shumtë, kryetari, Hashim Thaçi theksoi në mes tjerash se do të jetë ...

Më shumë...

Gjokë Dabaj: Kush dhe pse donte t’ i shfaroste shqiptarët me bombë atomike?

Gjokë Dabaj

(Romani  “Grahma e fundit”,  i Romen Garrisë, përktheu, Agim Vinca) Romani “Grahma e fundit” është përkthyer në nja 20 gjuhë dhe, sado që flet në më shumë se gjysmën e vet për Shqipërinë, më saktë për RPSSH-në, problemi është gjithbotëror. Ç’po bëhet kështu me NJERIUN dhe me PLANETIN, në të ...

Më shumë...

Në 17-vjetorin e rënies përkujtohen dëshmoret: Mukadeze Lika, Jehona Raka, Lumnije Raka dhe Emsale Frangu

Në 17-vjetorin e rënies përkujtohen dëshmoret: Mukadeze Lika, Jehona Raka, Lumnije Raka dhe Emsale Frangu

Sot përkujtohet 17 vjetori i rënies së dëshmoreve të luftës së UÇK-së: Mukadeze Lika- Muhaxheri, Jehona Raka, Lumnije Raka dhe Emsale Frangu, të cilat ranë trimërisht në fushë të betejës  më 9 prill të vitit 1999, në Lagjen Rakoc të Kaçanikut. Ora përkujtimore është organizuar nga gruaja Demokratike e Kosovës- ...

Më shumë...

Partia FJALA dënon sulmin kundër ish-ushtarit të UÇK-së, Nysret Krasniqi

Partia FJALA

Partia FJALA dënon fuqishëm sulmin fizik kundër  ish-ushtarit të UÇK-së Nysret Krasniqi, i cili ka qenë  edhe pjesëtar i njësisë speciale në Kuadër të UÇK-së. Ai ka luftuar e ka dhënë shumë për lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës, prandaj sulmi ndaj tij, është sulm kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është ...

Më shumë...

Kuvendi sot mban seancë solemne në të cilën do të bëhet betimi i Hashim Thaçit në postin e kryetarit

Thashim Thaçi - tretë

Kuvendi i Kosovës sot mban seancë solemne, në të cilën do të bëhet betimi i Hashim Thaçit në postin e kryetarit. Senaca do të mbahet në ora 11.00 dhe në të do të merr pjesë edhe kryetarja e deritashme, Atifete Jahjaga. Inaugurimi i kryetarit të vendit do të bëhet më ...

Më shumë...

Vetëvendosja ka mundësi të organizojë një aksion simbolik kundër emërimit të Hashim Thaçit në postin e kryetarit

Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje mban sot mbledhje për të diskutuar rreth përgatitjeve për seancën konstituive

 Lëvizja Vetëvendosje nuk do të mjaftohet vetëm me bojkotimin e ceremonisë së inaugurimit të Hashim Thaçit në postin e kryetarit të vendit. Zyrtarë të këtij subjekti politik kanë lënë të hapur mundësinë e ndonjë aksioni simbolik kundër inaugurimit të Hashim Thaçit në postin e presidentit, i cili do të bëhet ...

Më shumë...