leoni

Ahmet Qeriqi

Mikrobiologu Lul Raka, mendon se përhapja e virusit varet shumë nga sjellja e qytetarëve

Lul Raka: Doza e tretë anti-Covid u jepet personave me sistem imunitar të kompromituar apo të dobësuar

Lidhur me rrezikun e shpërthimit të një vale të dytë, të virusit korona  ka folur mikrobiologu Lul Raka. Ai mendon se përhapja e virusit varet shumë nga sjellja e qytetarëve. Edhe një herë ai ka bërë thirrje për zbatim të masave kundër koronavirusit duke shtuara se Kosova mund të përfshihet …

Më shumë...

Fatmir Sheholli: 85% e qytetarëve të Kosovës janë kundër funksionalizimit të AKS, 10% janë për, 5% të pa vendosur

Fatmir Sheholli: 85% e qytetarëve të Kosovës janë kundër funksionalizimit të AKS, 10% janë për, 5% të pa vendosur

Drejtori i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, siç ka theksuar se hulumtimi i realizuar në muajin shtator të këtij viti në 1001 respodent ka rezultuar në faktin se  85% e qytetarëve të Kosovës janë kundër funksionalizimit të AKS, kurse 10% janë për,  5% nuk janë të vendosur …

Më shumë...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antionio Guterres, në raportin e tij 6 mujor foli për punën e Gjykatës Speciale, në Hagë

Antonio Guterres

Sekretari i Përgjithshëm  i OKB-së, Antionio Guterres, ka folur për punën e Gjykatës Speciale me seli në Hagë, në raportin e tij  6 mujor lidhur me situatën në Kosovë, i cili pritet të diskutohet më 21 tetor para ambasadorëve në selinë e  OKB-së. Ai ka thënë se pandemia e koronavirusit, …

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim emisarin e BE-së për dialogun. Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim emisarin e BE-së për dialogun. Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, ka pritur në takim emisarin e BE-së për dialogun. Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak. Prita në takim përfaqësuesin special të BE-së për dialogun z. Miroslav Lajçak, me të cilin diskutuam për zhvillimet dhe progresin e dialogut Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës qëndron e …

Më shumë...

Vuçiq:Pozicioni i Serbisë në çështjen e Kosovës, nuk ka ndryshuar as edhe nga nënshkrimi i marrëveshjes në 4 shtatorit

Vuçiq

Pozicioni i Serbisë në çështjen e Kosovës, nuk ka ndryshuar as edhe nga nënshkrimi i marrëveshjes për normalizim të marrëdhënieve ekonomike, në Uashington, ka deklaruar thotë kryetari i Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Ai ka theksuar se marrëveshja e 4 shtatorit, në Uashington ka të bëjë vetëm me normalizimin ekonomik me Kosovën. …

Më shumë...

Sot, 16 vite më parë, kanë humbur jetën 15 maturantë të gjimnazit “Abdyl Frashëri” në një aksident tragjik, në Fushë Arrëz të Pukës

Sot, 16 vite më parë, kanë humbur jetën 15 maturantë të gjimnazit “Abdyl Frashëri” në një aksident tragjik, në Fushë Arrëz të Pukës

Sot, 16 vite më parë, kanë humbur jetën 15 maturant të gjimnazit “Abdyl Frashëri” (tani “Hamdi Berisha”), në një aksident tragjik që ndodhi në Fushë Arrëz të Pukës në Shqipëri, gjatë kthimit nga ekskursioni i organizuar nga gjimnazi. Kjo ngjarje, është tragjedia më e madhe e ndodhur në Kosovën e …

Më shumë...

OAK, kërkon sërish nga Ministria e Ekonomisë heqjen e dyfishtë të taksës për biznesin e peshkut

OAK, kërkon sërish nga Ministria e Ekonomisë heqjen e dyfishtë të taksës për biznesin e peshkut

Problemet e sektorit të  peshkut, taksa ekologjike  për Rimorkio, vështirësitë që po hasin bizneset si pasojë e pandemisë  dhe përfshirja e kërkesave  të bizneseve në projektligjin  për rimëkëmbje ekonomike, ishin disa nga pikat kyqe të cilat u diskutuan në takimin e Odës së Afarizmit të Kosovës me zv. Ministrin e …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Nepotizmi dhe kulmi i turpit jo vetëm në Qeveri, po edhe në Komunat e Kosovës

Petrit Dibrani

Patjetër, duhet të jesh militant i ndonjë subjekti politik, familjar, nipi i nipit, mbesa, miku, baxhanaku, tezaku, apo shërbëtor i ndonjë të “FORTI” në skenën politike,  ndryshe mbetesh me barkun bosh! “Një kohë e artë Nepotizimi në Kosovë” Për servilët, shërbëtorët besa edhe spiunët, një kohë shumë e artë…! Nëse …

Më shumë...

Zymer Mehani: PËR TY, O TRIM LIRIE

Fitim jakupi

(E përkujtojmë dëshmorin e kombit, Fitim JAKUPI, nga Ceroviku i Klinës, me rastin e ditëlindjes Cerovik, djep i lavdisë I trimërisë dhe krenarisë N’ty u lind dhe u rrit trimi Flakadani i lirisë, Fitimi   Fitim trimi, shqipe mali Lum për Zotin që të fali UÇK-së në radhë iu ngjeshe …

Më shumë...

Lutfi Coka:”Motive për kohën”

Halit Coka

Shqiptarët janë si macet në thes. Po ti mbyllësh ca mace në një thes … Nuk shqyejnë thesin për të dalë jashtë Po zihen ndër vete Duke ngrënë njeri tjetrin…. Djemt e shqipërisë Tani si zogjtë e qyqes, Nepër botë sillen Si lypës!… Kush nuk ka besim Tjetrin njëllos, Kush …

Më shumë...

Komunikatë për Medie- Këshilli i Investitorëve Evropianë 

Komunikatë për Medie- Këshilli i Investitorëve Evropianë

Këshilli i Investitorëve Evropian- EIC vazhdon bashkëpunimin institucional për rimëkëmbjen ekonomike, dhe përkrahjen e IHD-ve  Në kuadër të dialogut institucional dhe angazhimit për përmirësimin e kushteve në sektorin ekonomik, përfaqësues të Këshillit të Investitorëve Evropian, janë takuar sot me kryeministrin e Kosovës z. Avdullah Hoti.  EIC, ka prezentuar para kreut …

Më shumë...

Përfaqësues të Koalicionit për Reforma, Integrim dhe Institucione të Konsoliduara, zhvilluan një takim me Komisionerin Shtetëror, z. Ilirjan Celibashi

Përfaqësues të Koalicionit për Reforma, Integrim dhe Institucione të Konsoliduara, zhvilluan një takim me Komisionerin Shtetëror, z. Ilirjan Celibashi.

Mirëfunksionimi i KQZ-së së re, domosdoshmëri,  jo vetëm për suksesin e përgatitjes së procesit të ardhshëm zgjedhor, por edhe për jetësimin e aspiratës së marrëveshjes politike të 5 qershorit Sot, me datë 13.10.2020, përfaqësues të Koalicionit për Reforma, Integrim dhe Institucione të Konsoliduara (KRIIK) zhvilluan një takim me Komisionerin Shtetëror …

Më shumë...

RKL: Si e fyen dhe e përçmon luftën e UÇK-së, Rexhep Shahu, ish gazetar i Radio-Kukësit

RKL: Si e fyen dhe e përçmon luftën e UÇK-së, Rexhep Shahu, ish gazetar i Radio-Kukësit

Ish gazetari i Radio-Kukësit, Rexhep Shahu, radio e cila gjatë luftës  së UÇK-së nuk dëgjohej fare në Kosovë, për shkak se nuk e mbulonte terrenin me valë, në një shkrim të tij autorial, titulluar: “Radio Kukësi dhe 21 vjetori i lirisë së Kosovës”, botuar në Medial.MK, më 20 qershor 2020, …

Më shumë...

Fehmi Rama: FORMIMI I OPINIONIT PUBLIK

Fehmi Rama

Formimi i opinionit publik e ka bazamentin në mendimet e lira të shoqërisë, gjëneza e tij është në formimin e mendimit dhe të plasimit tek të tjerët. Mendimet e tilla grumbullohën dhe analizohën nga të interesuarit për të marrë pushtetin, kësi soji ata e marrin timonin duke trumbetuar dhe mbrojtur …

Më shumë...

RKL: Të lirohen nga ndjekja penale krerët e Komisionit Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të kategorive të luftës

Sot në Gjykatën Themelore në Prishtinë mbahet seanca e katër ndaj 11 veteranëve të UÇK-së

Duke qenë se disa nga krerët e Komisionit Qeveritar për Njohjen dhe Verifikimin e Statusit të Dëshmorit të Kombit, Invalidit, Veteranit, Pjesëtarit dhe të Internuarit të Luftës së UÇK-së, janë të akuzuar nga Gjykata Speciale kundër UÇK-së, do të ishte e rrugës, që lënda për të gjithë të pandehur për …

Më shumë...

Ka rinisur gjykimi në rastin “Veteranët, për gjoja keqpërdorim të pozitës, ku po akuzohen 10 eprorë të lartë të luftës e të paqes në Kosovë

a rinisur gjykimi në rastin “Veteranët, për gjoja keqpërdorim të pozitës, ku po akuzohen 10 eprorë të lartë të luftës e të paqes në Kosovë

Pas disa muajve ka rinisur gjykimi në rastin “Veteranët. Në procesin gjyqësor i njohur si “Veteranët” për gjoja keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar po akuzohen ish-shefi i Shtabit të UÇK-së, gjatë luftës, komandanti i TMK-së, Agim Çeku, ish-ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, deputeti Shkumbin Demalijaj, si dhe nëntë ish …

Më shumë...