Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 980)

Ahmet Qeriqi

Famulltari i Katedrales “Shën Shtjefni” në Shkodër, Dom Artur Jaku ka dhënë alarmin për lojën e rrezikshme “Balena Blu

Famulltari i Katedrales “Shën Shtjefni” në Shkodër, Dom Artur Jaku ka dhënë alarmin për lojën e rrezikshme “Balena Blu

Famulltari i Katedrales “Shën Shtjefni” në Shkodër, Dom Artur Jaku ka dhënë alarmin se loja “Balena Blu” është përhapur edhe në Shkodër, me 4 raste të dyshuara. Gjatë meshës, ai ka sjellë dëshmi nga besimtarët. “Vetëm sot kam pasur disa raste nga fëmijë që frekuentojnë kishën, njëri prej të cilëve ...

Më shumë...

Kur kulla 27 kat në Londër u përfshi nga zjarri, myslimanët luajtën një rol të madh në shpëtimin e njerëzve

Kur kulla 27 kat në Londër u përfshi nga zjarri, myslimanët luajtën një rol të madh në shpëtimin e njerëzve

Me rastin e përfshirjes së zjarrit  në kullën 29 katëshe në Londrës, myslimanët luajtën një rol të madh në shpëtimin e njerëzve duke i larguar nga aty”. Andre Barroso, 33 vjeç, tha për “ The Indipendent” se shumica e njerëzve që unë mund të shihja ishin myslimanë. Ata ishin zgjuar ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Represaliet, dhuna, shpërngulja, analfabetizmi faktorë të “lodhjes” së identitetit të peshterasve!

Ismet Azizi: Represaliet, dhuna, shpërngulja, analfabetizmi faktorë të “lodhjes” së identitetit të peshterasve!

Duke shfletuar literaturën që posedoj për Sanxhakun më ra në sy një e vërtetë e hidhur: ”Njerëzit me ndikim, posaçërisht në Peshter edhe pas vitit 1935, kanë lutur deputetin e vet që në trevat e tyre mos të hapen shkolla”. Si është e mundur një gjë e tillë, do të ...

Më shumë...

Rusia iu bashkohet zërave kundër fitores së krahut të luftës në zgjedhjet e 11 qershorit në Kosovë

Mediet në Serbi shprehen pakënaqësi të madhe me fitoren e krahut të luftës së UÇK-së

Mediet në Beograd bëjnë të ditur se Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë konsideron se rezultatet e para të zgjedhjeve parlamentare në Kosovë tregojnë vazhdimin e radikalizimit të politikës së udhëheqjes  së Kosovës që është një pjesë e madhe pasojë e lëshimeve të BE-së dhe Shteteve të Bashkuara të ...

Më shumë...

Arjeta Perlushkaj: Intervistë me Marko Kepin, kryetar i organizatës: “Rënjët Shqiptare”

Arjeta Perlushkaj: Intervistë me Marko Kepin, kryetar i organizatës: “Rënjët Shqiptare”

“Rënjët Shqiptare” identifikohet me “Paradën Shqiptare” në Amerikë    Perlushkaj: Sa vite ka “Rrënjët Shqiptare-Albanian Roots”? Kepi: Këtë vit “Rrënjët Shqiptare-Albanian Roots” mbush plot 9 vjeç.   Nga se u nis “Rrënjët Shqiptare” dhe e kujt ishte idea e vënies së këtij emri? Ishim një grup të rinjsh që donim ...

Më shumë...

Ka ndërruar jetë, Emine Krasniqi, anëtare e NDSH-së, e njohur si “Marigona e Kosovës”

Ka ndërruar jetë, Emine Krasniqi, anëtare e NDSH-së, e njohur si “Marigona e Kosovës”

Veprimtarja e Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare, Emine Krasniqi, në vitin 1948 qëndisi flamurin kombëtar, i cili shfaqej në aktivitet e kësaj Lëvizjeje, por serbët i ranë në gjurmë dhe nuk lejuan që ky flamur të valëvitej në Kosovë. Ajo ishte keqtrajtuar  dhe ishte mbajtur në  burg nga regjimi serb i ...

Më shumë...

Beteja e Kosovës e vitit 1389 mes historisë dhe këngëve të trimërisë

Ndeshja në luftë ballë për ballë e ballkanasve dhe turqve më 15 qershor të vitit 1389, sipas kalendarit gregorian, ( 29 qershor, sipas kalendarin julian) ka ndodhur në ditën datën dhe në vendin e caktuar, pikërisht në Kosovë, ku ka jetuar dhe jeton shumica dërrmuese e popullatës shqiptare, ku ende ...

Më shumë...

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje ka takuar ambasadorin amerikan, Greg Delawie

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje ka takuar ambasadorin amerikan, Greg Delawie

Pas takimeve të vazhdueshme me diplomatë të vendeve perëndimore, një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje ka takuar ambasadorin amerikan, Greg Delawie. Takimi është zhvilluar në Ambasadën amerikane në Prishtinë. Ambasadori Delawie citohet të ketë deklaruar se Uashingtoni zyrtare do të bashkëpunojnë me atë qeveri që i siguron numrat,  më së paku ...

Më shumë...

Blerim Kuçi: Asnjë parti deri më sot nuk e ka formuar e vetme qeverinë pa koalicione pas zgjedhore

Ministri Kuçi i bën thirrje ublike për deputetët e Kuvendit të Kosovës për të votuar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Blerim Kuçi, ka thënë se asnjë parti deri më sot nuk ka mundur si e vetme ta formojë qeverinë pa bërë koalicione pas zgjedhore. Në një intervistë për ‘Epokën e Re’, Kuçi ka thënë se koalicioni PDK-AAK-NISMA ka dalë fitues i ...

Më shumë...

Gjykata e Apelit e Kosovës i ka refuzuar ankesat e Prokurorisë Speciale për të akuzuarën Vahide Badivuku

Gjykata e Apelit e Kosovës i ka refuzuar ankesat e Prokurorisë Speciale për të akuzuarën Vahide Badivuku

Gjykata e Apelit e Kosovës i ka refuzuar të pabaza ankesat e Prokurorisë Speciale të Kosovës dhe avokatit mbrojtës në çështjen e të akuzuarës për korrupsion Vahide Badivuku, duke vërtetuar kështu aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë, te datës 5. 4.2016, me të cilin është dënuar tri vjet burg. Sipas ...

Më shumë...

Ngrihet aktakuzë kundër nëntë të dyshuarve për bashkëpunim me Lavdrim Muhaxherin

Ngrihet aktakuzë kundër nëntë të dyshuarve për bashkëpunim me Lavdrim Muhaxherin

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë me dyshime për terrorizëm kundër 9 personave, të cilët konsiderohet se kanë vepruar me Lavdrim Muhaxherin, i cili është vrarë kohë më parë në radhët e ISIS-it. Sipas aktakuzës, të pandehurit me dashje i janë përgjigjur thirrjes së pjesëtarit të organizatës terroriste ISIS, ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Nuk do të lejohen improvizime, Qeverinë do ta formojë koalicioni që i ka fituar zgjedhjet

Ramush Haradinaj: Nuk do të lejohen improvizime, Qeverinë do ta formojë koalicioni që i ka fituar zgjedhjet

Kandidati për kryeministër të Kosovës nga koalicioni i PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka deklaruar për Radion-Evropa e Lirë  se nuk do të lejohen improvizime dhe se Qeverinë do ta formojë koalicioni që i ka fituar zgjedhjet. Ai beson se Qeveria e re do të formohet një javë pas  certifikimit të rezultateve ...

Më shumë...

Parlamenti Evropian ka miratuar një raport për progresin e Kosovës drejt Bashkimit Evropian

Parlamenti Evropian

Parlamenti Evropian ka miratuar një raport të raportueses për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaçek, për progresin e vendit  drejt Bashkimit Evropian. Raporti u miratua me 474 vota për, 134 kundër dhe 64 abstenime. Lunacek ka thënë se disa ditë pas zgjedhjeve në Kosovë, votimi i PE-së “edhe një herë ...

Më shumë...

Kadetët e FSK-së demonstruan aftësitë e tyre në ushtrimin fushor “Kampi veror 2017”

Kadetët e FSK-së demonstruan aftësitë e tyre në ushtrimin fushor “Kampi veror 2017”

Sot një numër i madh i vizitorëve përcollën kadetët e Qendrës për Studime Universitare të Forcës së Sigurisë të Kosovës, gjatë realizmit të ushtrimit fushor “Kampi veror 2017” mbajtur në fshatin malor Zhegoc të Komunës së Gjilanit. Fillimisht komandanti i QSU-së, majori Avni Kliqina, i njoftoi të pranishmit me programin ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Një koalicion gjithëpërfshirës është domosdoshmëri për qeverisjen e vendit

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Kushdo që ka përcjellë zhvillimet politike, sidomos nga viti 2014 duhet ta ketë më shumë se të qartë se kush mund ta bëjë Qeverinë në Kosovë. Kushtetuta e sidomos Vendimi i vitit 2014 i Gjykatës Kushtetuese, ka sqaruar shumëçka dhe nuk ka lënë shumë zgjidhje, ketë duhet të kuptojnë se ...

Më shumë...

Ka gjasa të riciklohet koalicioni PDK-LDK, mbase pa Isa Mustafën e Kadri Veselin

Sot mblidhet e Kryesia e Kuvendit dhe do të mbahet seancë e jashtëzakonshme për mbylljen e lojërave të fatit

LDK-ja, e cila në zgjedhjet e 11 qershorit doli në vendin e tretë, edhe pse ishte në koalicion me tri parti, ( të cilat në vend se ta ndihmojnë ia degdisën elektoratin), shprehet e bindur se në asnjë mënyrë nuk do bashkëpunojë më me PDK-në.  Kjo parti dhe deputetët e ...

Më shumë...