leoni

Ahmet Qeriqi

Rrahim Bekteshi: 21 vjet më pas përkujtojmë dëshmorët dhe martirët e fshatit Samadraxhë

Rrahim Bekteshi: 21 vjet më pas përkujtojmë dëshmorët dhe martirët e fshatit Samadraxhë

Rrahim Bekteshi ish-zëvendës komandanti i Drejtimit Taktik nr 2 te Operacionit “Shigjeta” ka perkujtuar sot 26 marsin e vitit 1999. ai ka shkruar:  Në kujtesën tonë sjell një ditë të rëndë vetëm pas dy ditëve kur kishin filluar bombardimet e NATO-së mbi caqet serbe ushtria dhe policia e Millosheviqit kishte …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Kthimin tënd nuk duhet ta paguajë vendi, z. Kurti!

Blerim Muriqi

Kryeministër Kurti, nga mbrëmë mos dëgjo as teket tua të cilat e vranë kaq keq Kosovën dhe fyen Vetëvendosjen, as miqësinë e shtirur të servilosjes lavdëruese, të cilën ta kanë servirur me bollëk këta muajt e fundit! Dëgjo shpirtin dhe nevojën e Vetvendosjes! Asaj Vetvendosjeje që shpërndau besim për të …

Më shumë...

Jonida Xhemali Hoti: 21 vite pa Ty Babi

Arbanë Qeriqi-Gashi: Intervistë me Jonida Hotin, bija e dëshmorit të kombit, Xhemali Hoti

O vendi im … Ty të dhashë dashurinë e pakusht që kisha , të dhashë idhullin tim , atë që nuk e kam më pranë vetes që të më mbrojë e të jetë me mua në rrugëtimet e mia . Oj Kosova ime që në këto ditë përvjetorësh të masakrave …

Më shumë...

Oda Tregtare Kosovare-Turke mbështet masat për të luftuar koronavirusin e quajtur COVID-19

Oda Tregtare Kosovare-Turke mbështet masat për të luftuar koronavirusin e quajtur COVID-19

Oda Tregtare Kosovaro Turke mbështet masat për të luftuar koronavirusin e quajtur COVID-19, i cili po përhapet si një epidemi dhe po prek të gjithë botën, përfshirë edhe Kosovën.  Në përgjithësi, ne besojmë se mund ta kapërcejmë këtë situatë në solidaritet, pavarësisht kostove të rënda për ekonominë dhe bizneset.  Sidoqoftë, …

Më shumë...

BE-ja u ndalon eksportet e pajisjeve shëndetësore vendeve të Ballkanit Perëndimor

BE-ja u ndalon eksportet e pajisjeve shëndetësore vendeve të Ballkanit Perëndimor

Bashkimi Evropian vendosi për t’i ndaluar eksportet e pajisjeve shëndetësore me vendet joanëtare të Bashkimit Evropian, e që solli shqetësim në vendet e Ballkanit Perëndimor të cilat janë të prekura me COVID-19. Me këtë rast, kryeparlamentarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor i janë drejtuar me një letër Presidentit të Parlamentit …

Më shumë...

Për shkak të moshës së re të popullatës, Shqipëria më pak e prekshme nga coronavirusi

Nga testimi i 2.261 mostrave konfirmohen 344 raste të reja me Covid-19, ndërsa sot janë shëruar 230 pacientë

Top Channel ka mësuar se në institucionet shtetërore po qarkullon një dokument konfidencial konsultativ, i përgatitur nga një kompani e rëndësishme, ndërkombëtare e vlerësimit të sigurisë shëndetësore, me qendër në Monako. Ky dokument që mban datën 24 Mars 2020, i lexuar nga Top Channel, është përgatitur për përdorim të brendshëm, …

Më shumë...

Monika Kryemadhi: Me burrin, Ilir Meta këto ditë po hamë hudhra e po pimë raki dhe po bajmë dashuri…

Monika Kryemadhi

Në kohën kur tërë bota është në luftë kundër koronavirusit,  i cili ka marrë më shumë se 22.000 jetë njerëzish, kur në Shqipëri dhe kudo ndër shqiptarë e më gjerë në rajon është  gjendje e nderë dhe me frikë, gruaja e Ilir Metës, kryetarit të opozitës në Shqipëri, po ashtu …

Më shumë...

The New York Times: Koronavirusi ndihmon rrëzimin e Qeverisë së Kosovës, me një presion nga Amerika

Albin Kurti

Gazeta amerikane, “The New York Times”, ka shkruar një shkrim pas rrëzimit të Qeverisë së Kosovës. Kryeministri i Kosovës u rrëzua me votë mosbesimi të mërkurën mbrëma, pjesërisht për shkak të mosmarrëveshjeve rreth reagimit ndaj pandemisë. Kritikët thonë se edhe diplomacia amerikane pati rol. Administrata e kryeministrit Albin Kurti ra …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Matematika apo Politika?

Bahri Bivolaku

Mendimtarët e konsiderojnë se fanatizmi është sëmundje ngjitëse dhe ilaçi i saj është vështirë të gjendet. Konsiderojnë se humori është si përgjigje e duhur për të krijuar një paqe në kundërshti me fanatikët. Faza e fanatizmit kuptohet se gjendet në vetëdrejtësinë dhe në këtë rrugëtim, mjet të fuqishëm kanë banalitetin. …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti, ka thënë se qeveria nuk ishte e Albin Kurtit por e koalicionit LVV-LDK

Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti, ka thënë se qeveria nuk ishte e Albin Kurtit por e koalicionit LVV-LDK

Zëvendëskryeministri i parë në Qeverinë e Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se qeveria nuk ishte e Albin Kurtit por e koalicionit LVV-LDK bashkë me minoritetet. Ai thotë se LDK nuk u fut në qeveri si qiraxhi, por si zot shpie që bashkë me LVV-në të punojë për të mirën e …

Më shumë...

Limaj: Qeveria Kurti ka rrezikuar rrëzimin që nga fillimi, jemi në këtë gjendje sepse nuk është treguar lidership

Limaj: Qeveria Kurti ka rrezikuar rrëzimin që nga fillimi, jemi në këtë gjendje sepse nuk është treguar lidership

Limaj: Qeveria Kurti ka rrezikuar rrëzimin që nga fillimi, jemi në këtë gjendje sepse nuk është treguar lidership. Qeveria Kurti ka rrezikuar rrëzimin që nga fillimi, jemi në këtë gjendje sepse nuk është treguar lidership. Deputeti i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka thënë se Qeveria Kurti që nga fillimi i …

Më shumë...

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj i ka replikuar ashpër kryeministrtit, Albin Kurtit

Daut Haradinaj: Arrestimi dhe përgjakja e Dardan Molliqajt duhet të jetë rast për Inspektoratin Policor

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj i ka replikuar ashpër kryeministrtit, Albin Kurtit i cili i tha se u ka mbetur merak ta hiqnin taksën, ashtu siç sipas Kurtit kishin vepruar me Demarkacionin. Haradinaj duke u thirrur në një shkrim në Twitter të Kurtit pas telefonatës me …

Më shumë...

RKL: Si po i deformojnë informatat e përhapjes së koronavirusit, disa nga mediet në gjuhën shqipe

CoronaVirus

Situata e papritur e përhapjes së një sëmundje të rrezikshme, sikur është aktualisht koronavisuri, ka bërë që shumica e medieve dhe gazetarëve tanë  të papërvojë e të papërgjegjshëm, të përhapin panik dhe të mbesin të pa ndëshkuar si në asnjë vend tjetër të botës, sepse gazetarët shqiptarë janë më të …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: ME KËTË BRUM KËTË BUKË DO TË KEMI

Xhevat Bislimi

(Koalicionet qeverisëse shkak apo pasoje?)    RA E S’RA Qeveria sot, LVV-ja, “shefi” i saj dhe “keshilltaret” e tij duhet te nxjerrin ca mesime dhe te mbajne pergjegjesi per menyren se si u administrua fitorja!    LVV-ja do te duhej te kishte kerkuar dhe te kishte kembengulur per ndryshimin e …

Më shumë...

Adem Breznica: Panatyrshmëria e votës PRO rrëzimit të Qeverisë Kurti

Adem Breznica

LDK-ja e Isa Mutafes është linçuesja e hapur kundër UÇK-së, për vrasjet enigmatike të luftës dhe pasluftës, si dhe është sponsorizuesja kryesore e Gjykatës Speciale e cila i vë shtruar nën giotinë drejtuesit e UÇK-së dhe PDK-së, si trashëgimtarja kryesore politike e saj; E njejta LDK hyri 4 herë në …

Më shumë...

Philip Kosnett: Jam i kënaqur ta shoh Kuvendin duke mbajtur seancën e mocionit të votëbesimit ndaj Qeverisë Kurti

Ambasadori Kosnett

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, përmes një postimi ka mbështetur seancën e sotme që do të mbajë Kuvendi i Kosovës, për të votuar mocionin e votëbesimit për Qeverinë Kurti. “Jam i kënaqur ta shoh Kuvendin duke mbajtur seancën e mocionit të votëbesimit. Ambasadori Kosnett …

Më shumë...