Ahmet Qeriqi

Adem Demaçi: Një jetë e tërë sakrificë për të vërtetën, barazinë, të drejtën, njerëzinë dhe lirinë

Adem Demaçi: Një jetë e tërë sakrificë për të vërtetën, barazinë, të drejtën, njerëzinë dhe lirinë

Ditëlindjet e njerëzve që kanë bërë emër në historitë e kombeve, shënohen si ditë të veçanta për t’u ndalur pak dhe për të përkujtuar kohën, të kaluarën, prej nga u nisem e deri ku erdhëm, ku jemi dhe ku po vemi, me cilat vështirësi u ballafaquam dhe cilat janë ato …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Pazari i Hashim Thaçit me kufij, tërë Kosova në pazar

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Me rastin e botimit të hartës se çka merr Serbia nga Kosova nga gazeta “Le Monde”, i kthej lexuesit paksa prapa, në histori. Më 1988 Budimir Llonçar (Ministër i Punëve të Jshtëme i RSFJ-ës-hb), i jep intervistë të njejtës gazetë në mes tjerash thotë se: “Shiptarët në Kosovë kanë ardhur …

Më shumë...

Adil Fetahu: E quajtura, “Svetosavlje” është ideologji klero-fashiste serbe

Adil Fetahu

(Prvo dolaze popovi, pa topovi, pa lopovi. Të parët vijnë popat, pastaj topat, pastaj hajdutët: Gjorgje Balash-eviq) Serbët, si popull barbarë e pagan, të pa fe e shkatërrimtarë që ishin, e kanë marrë krishterim periudhën prej gjysmës së dytë të shekullit VI-IX, pasi kanë ardhur në Ilirik, në hapësirën ku …

Më shumë...

Sylë Hoxha: Deklaratat e dy deputetëve, konsiderohen ndërhyrje dhe pengim i punës së Prokurorisë

Prokurori, Sylë Hoxha

Deklaratat publike të dy deputetëve të Kuvendit të Kosovës, të cilat përmbajnë porosi kërcënuese për prokurorë të caktuar, janë ndërhyrje në punë e prokurorisë dhe vetë sistemit të drejtësisë, vlerësojnë zyrtarë të Prokurorisë Speciale të Kosovës dhe njohës të çështjeve juridike. Deputeti Milaim Zeka nga partia Nisma Socialdemokrate, është ndaluar …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë regjisori i njohur shqiptar, Roland Roshi

Ka ndërruar jetë regjisori i njohur shqiptar, Roland Roshi

Regjisori i njohur shqiptar është ndarë nga jeta ndërkohë që po përgatitej për edicionin informativ në TVSH-së. Ai nuk ka arritur të mbijetojë ndonëse është dërguar me urgjencë ne spital. Roland Roshit, kishte një zë brilant. Ai ishte regjisor, pedagog, aktor dhe me vite të tëra ka qenë spiker lajmesh …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, ka zhvilluar një bisedë me kryetarin amerikan, Donald Trump dhe me zyrtarë të lartë të administratës

Burime diplomatike bëjnë të ditur se kryetari, Hashim Thaçi, do të takohet me kryetarin amerikan, Donald Trump

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi,  ka zhvilluar në Nju-Jork një bisedë me kryetarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, por edhe me zyrtarë të lartë të administratës së tij. Ai ka thënë me këtë rast  “Kosova është vend i mrekullueshëm, me një popull të mrekullueshëm, që meriton të …

Më shumë...

Thaçi, i dorëzoi ish-guvernatorit të Floridës, Jeb Bush, Medaljen Jubilare të 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës

Thaçi, i dorëzoi ish-guvernatorit të Floridës, Jeb Bush, Medaljen Jubilare të 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi i ka dorëzuar ish-guvernatorit të Floridës, Jeb Bush, Medaljen Jubilare të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë dedikuar familjes Bush për kontributin për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. “Kur babai juaj ka folur për të drejtat e popullit të Kosovës, të tjerët nuk kanë mundur ta gjejnë Kosovën …

Më shumë...

Kryeministri, Haradinaj ka zhvilluar një takim me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg

Kryeministri, Haradinaj ka zhvilluar një takim me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg

Disa nga temat e takimit të kryeministrit Haradinaj me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Stoltenberg ishin: situata politike dhe e sigurisë në vend dhe rajon, progresi i arritur në Kosovë, me theks të veçantë procesi i tranzicionit i Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura, si një forcë …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli vizitoi sot “Ferronikelin” në Drenas

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli vizitoi sot “Ferronikelin” në Drenas

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli vizitoi sot “Ferronikelin”, në Drenas. Gjatë vizitës ai foli  lidhur me  rëndësinë e kësaj kompanie jo vetëm për Komunën e Drenasit dhe për dobinë që ajo ka në krijimin e mirëqenies së qindra punëtorëve të këtij rajoni, por edhe për tërë …

Më shumë...

Pacolli: Dikur kemi jetuar bashkë me serbët dhe unë po e shoh tendencën se ata duan të jetojnë bashkë

Pacolli: Njerëzit e Kosovës vetëm janë mbrojtur nga gjenocidi dhe nuk turpërohemi asnjëherë për veprimet tona

Ministri i Jashtëm i Kosovës Behxhet Pacolli ka thënë se ndërmjet Serbisë e Kosovës nuk duhet të ketë kufij. Ai ka pohuar se dikur  kemi jetuar bashkë dhe unë po e shoh tendencën se ata duan të jetojnë bashkë. Ne, në vend se të ndërtojmë kufij, duhet t’i eliminojmë kufijtë …

Më shumë...

Kurti: Dialogu Kosovë-Serbi ka kaluar në aventurë të rrezikshme të kryetarit, Hashim Thaçi

Kurti: Nexhmije Pagarusha ishte bilbil i gëzuar por edhe i trishtë, bilbil poshtë një shteti që ishte në diktaturë

Kreu i  Vetëvendosjes, Albin Kurti  i ka thënë ambasadores së  Suedisë  në Kosovë, Karin Ahliny, se dialogu Kosovë-Serbi ka kaluar në aventurë të rrezikshme të presidentit Hashim Thaçi. Ai, sipas Kurtit,  po e vë në pikëpyetje shtetësinë dhe integritetin territorial e institucional të Kosovës. Kryetari Kurti e informoi Ambasadoren për …

Më shumë...

Federica Mogherini organizon një darkë në Nju Jork me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, pret sot në takim liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, do të organizojë një darkë në Nju Jork me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, ku do të marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili po qëndron në Nju Jork. Në këtë takim do të jetë edhe kryeministrja serbe, Ana …

Më shumë...

MTI mbështet “Panairin Gjilani 2018”, ministrja Krasniqi thotë se do të jetë tradicional

MTI mbështet “Panairin Gjilani 2018”, ministrja Krasniqi thotë se do të jetë tradicional

Ushtruesja e Detyrës së Ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Arbëreshë Krasniqi, bashkë me ambasadorin e Shqipërisë, në Kosovë Qemal Minxhozi dhe kryetarin e Gjilanit, Lutfi Haziri kanë bërë hapjen e panairit “Panairi i Gjilanit 2018” ku po marrin pjesë rreth 120 biznese nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Lugina e Preshevës dhe …

Më shumë...

OAK: Abuzimi me çmime dhe mos reagimi i shtetit po e vështirësojnë mundësinë e të bërit biznes në Kosovë

OAK: Abuzimi me çmime dhe mos reagimi i shtetit po e vështirësojnë mundësinë e të bërit biznes në Kosovë

Ankesat e shumta të pranuara nga Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) në lidhje me ndryshimin e çmimeve është një ndër arsyet kryesore për organizimin e takimit të përbashkët me Autoritetin Kosovar të Konkurrencës dhe bizneset. Në bazë të gjendjes të cilën po e shohim çdo ditë në teren, Kosova …

Më shumë...

Veteranët e Dukagjini kanë protestuar para Pallatit të Drejtësisë në Prishtinë

Krye parlamentari Kadri Veseli ka bërë të ditur se ka dorëzuar kërkesën për themelimin e Komisionit Hetimor Parlamentar, i cili do të hetojë listat

Veteranët e Dukagjini kanë protestuar para Pallatit të Drejtësisë në Prishtinë. Ata i kanë dhënë ultimatum Prokurorisë deri më 8 tetor 2018 që të hedh poshtë aktakuzën, në të kundërtën paralajmërojnë protesta jo paqësore. Vlerësojnë se kjo është një padrejtësi e radhës që po u bëhet. Ata ankohen se po …

Më shumë...

Gëzim Kelmendi: Protesta e Vetëvendosjes e forcon edhe më shumë kryetarin, Hashim Thaçi

Gëzim Kelmendi

Kryetari i Partisë Fjala, Gëzim Kelmendi ka deklaruar se protesta e thirrur nga Vetëvendosja e forcon edhe më shumë pozicionin dhe autoritetin e kryetarit, Hashim Thaçi. Vet motoja ” Një popull s’i nënshtrohet një njeriu” tregon autoritetin e Thaçit, edhe pse ai nuk mundet të vendosë asgjë për popullin e …

Më shumë...